Ολυμπιακός: Καλικάντζαρος στην Πόλη με την ουραγό Νταρουσάφακα (videos)

2018-12-27T20:05:34+00:00 2018-12-27T21:23:40+00:00.

Lefteris Moutis

27/Dec/18 20:05

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την ουραγό στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας, Νταρουσάφακα (79-75) στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, παρουσιάζοντας άσχημο πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο το 2018 χάνοντας από την πρώην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, η οποία είχε επικρατήσει μόνο της Μπουντούτσνοστ τη δεύτερη αγωνιστική και έκτοτε μετρούσε 12 συνεχόμενες ήττες!

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Οι Πειραιώτες ήταν κακοί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και προσπάθησαν να “κλέψουν” ουσιαστικά το ματς με ολιγόλεπτα ξεσπάσματα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στρέλνιεκς με 15 πόντους (4/6 τρίποντα), ακολούθησαν οι ΛεΝτέι (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου (11 πόντοι) και Πρίντεζης (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ). Από πλευράς γηπεδούχων ο Ντάγκλας ήταν ο κορυφαίος έχοντας 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα και ακολούθησε ο Πέινερς με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Άμυνα χωρίς βάθος…

Οι γιορτές των Χριστουγέννων και η χαμηλή δυναμική της Νταρουσάφακα όπως είχε φανεί τις πρώτες 14 αγωνιστικές, όταν και είχε πανηγυρίσει μόλις μια νίκη, επηρέασαν τους παίκτες του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ εμπιστεύτηκε πολύ ψηλό αρχικό σχήμα (Σπανούλης, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ), το οποίο διατηρήθηκε ακόμα και με τη διαφοροποίηση που υπήρξε λόγω των δυο γρήγορων φάουλ του Τίμα στο πρώτο λεπτό και την αντικατάστασή του από τον Βεζένκοφ. Η Νταρουσάφακα προσαρμόστηκε γρήγορα και εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών, οι οποίοι δεν είχαν βάθος στην άμυνα και δέχονταν συνεχώς στην… πλάτη της άμυνας τους.

Αργές επιστροφές…

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν πολύ γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (20-9, 9′) ακόμα και όταν οι “ερυθρόλευκοι” χρησιμοποίησαν δυο γκαρντ ταυτόχρονα στην πεντάδα τους, καθώς ο Ουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα κάνοντας δυο γρήγορα λάθη, ενώ στις ανορθογραφίες του Ολυμπιακού προστέθηκαν και οι αργές επιστροφές.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων δέχθηκε συνολικά 12 πόντους από πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο και έτσι η διαφορά υπέρ της Νταρουσάφακα παρέμενε σε υψηλά επίπεδα.

…και αστοχία στο πρώτο ημίχρονο

Ένα ακόμα κακό για τον Ολυμπιακό ήταν τα κάκιστα ποσοστά ευστοχίας με τα οποία ξεκίνησε το παιχνίδι (4/18 στα πρώτα 9 λεπτά) και συνέχισε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όταν και τελείωσε με 1/11 σουτ!

Επιθετικά οι μοναδικές οάσεις για τους Πειραιώτες ήταν οι Κώστας Παπανικολάου και Ζακ ΛεΝτέι. Ο Ελληνας φόργουορντ πήρε πάνω του αρκετές ενέργειες επιθετικά σκοράροντας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και από close out καταστάσεις, ενώ ο Αμερικανός ψηλός ήταν αυτός που έδωσε πνοή προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου καταφέρνοντας να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (42-31).

Η εκτόξευση της διαφοράς και το “ερυθρόλευκο” σερί

Η εικόνα του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ως προς την αμυντική συμπεριφορά του Ολυμπιακού, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά οι Τούρκοι πέτυχαν 16 πόντους με τον Ντίμπλερ να αφυπνίζεται και τον Ντάγκλας (κορυφαίος εν τέλει των νικητών) να αναστατώνει τους περιφερειακούς των Πειραιωτών, που δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν λόγω της αθλητικότητάς του και τον Πέινερς να είναι με διαφορά ο καλύτερος Λετονός στο παρκέ μέχρι εκείνο το σημείο χτυπώντας τις αμυντικές αδυναμίες των “ερυθρολεύκων”…

Η διαφορά υπέρ της πρώην ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ έφθασε στο +17 (51-34, 23′) και έπεσε στους 7 πόντους στη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν… άνοιξαν οι ουρανοί που είχαν “κλείσει” στο πρώτο μέρος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (δυο τρίποντα και μάλιστα συνεχόμενα ο Στρέλνιεκς και από ένα οι Παπανικολάου και Γκος). Με πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς και Γκος που έπαιξαν μαζί για αρκετό διάστημα, ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 16-2 μειώνοντας στους 5 πόντους (60-55, 31′)!

Μπλακ άουτ στο φινάλε

Ωστόσο, μετά από έξι λεπτά επιθετικής δυσλειτουργίας, η Νταρουσάφακα βρήκε τρόπο να τρέξει μικρό σερί 6-0 και να ξεφύγει και πάλι (66-55, 32′), όταν το μομέντουμ της αναμέτρησης έδειχνε προς Πειραιά μεριά.

Ένα τρίποντο και φάουλ μάλιστα του εξαιρετικού Πέινερς έκοψε τα φτερά του Ολυμπιακού (72-60, 34′) που προσπαθούσε για την ανατροπή. Μετά από αυτή τη φάση οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν αμυντικά και δεν δέχθηκαν καλάθι μέχρι το 38′, αλλά δυσκολεύτηκαν να μαζέψουν τη διαφορά. Ετρεξαν σερί 9-0 μειώνοντας σε 72-69, αλλά συνεχόμενες λάθος επιλογές και δυο μεγάλα καλάθια του Ντάγκλας έκαμψαν οριστικά την αντίσταση των Πειραιωτών (76-69, 1:10” πριν το φινάλε).

Οι Πρίντεζης και Στρέλνιεκς ήταν αυτοί που επιχείρησαν την τελευταία προσπάθεια για ανατροπή, αλλά ήταν πια αργά…

Photo credit: Eurokinissi