ΘΡΙΑΜΒΟΣ πρωτιάς για Φενέρ κόντρα στη Ρεάλ!

2018-12-28T20:30:28+00:00 2018-12-28T20:40:28+00:00.

28/Dec/18 20:30

Σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά για τη Φενέρμπαχτσε που επικράτησε με 65-63 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης και μοιάζει το απόλυτο φαβορί για να τερματίσει στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ αλλά με ηγέτη τον Τζίτζι Ντατόμε (17π, 7ρ) και πολύ καλό τον Μάρκο Γκούντουριτς (11π, 4ρ, 4ασ) κατάφεραν να μην δεχθούν καλάθι στα τελευταία 2.48′ και να πανηγυρίσουν.

Αντιθέτως, η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε τον Σέρχιο Γιουλ με αποβολή στην τρίτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες των Καμπάτσο (7π, 6ασ), Ρούντι (12π) και Ράντολφ (11π, 5ρ) δεν είχε σωστές επιλογές στο φινάλε.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η σημαντική απουσία του Κώστα Σλούκα δεν έδειξε να επηρεάζει την Φενέρμπαχτσε που ξεκίνησε πολύ καλά και με άψογη κυκλοφορία της μπάλας προηγήθηκε αρχικά με 8-2 και στη συνέχεια με 11-7. H Ρεάλ έδειξε να βρίσκει ρυθμό έπειτα από τα τρίποντα του Κάρολ (13-10) αλλά η εξαιρετική άμυνα των Τούρκων σε συνδυασμό με τον κυρίαρχο Βέσελι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (22-12).

Η κατάσταση έδειξε να ξεφεύγει όταν ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 24-12, ωστόσο η “βασίλισσα” έδειξε χαρακτήρα και με κύριο εκφραστή τον Ρούντι επέστρεψε για τα καλά. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προστάτευσαν άριστα το καλάθι τους, δέχθηκαν μόλις 10 πόντους σε 10 λεπτά παιχνιδιού με αποτέλεσμα να πλησιάσουν σε απόσταση μιας κατοχής (32-30).

Tα ποσοστά των γηπεδούχων έπεσαν θεαματικά (3/15 τρίποντα) και παρά τις συνεχείς αλλαγές του Ομπράντοβιτς, οι επιθετικές λύσεις δεν βρέθηκαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (32-32).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες σκόραραν με το σταγονόμετρο και τα διαδοχικά καρφώματα των Ράντολφ και Αγιόν κράτησαν τη Ρεάλ κοντά στο σκορ (41-40). Το πρώτο προβάδισμα μετά το πρώτο λεπτό δεν άργησε να έρθει (41-42) και το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο με την ένταση να έχει αυξηθεί και τους δύο προπονητές να διαμαρτύρονται συνεχώς.

Πολύ σημαντικό στοιχείο για την εξέλιξη του αγώνα αποτέλεσε η αποβολή του Σέρχιο Γιουλ (αντιαθλητικό και τεχνική ποινή) με τον Φακούντο Καμπάτσο να αναλαμβάνει αποκλειστικά τον ρόλο του οργανωτή (48-44, 30′).

H συγκεκριμένη απόφαση των διαιτητών φαίνεται πως λειτούργησε… αφυπνιστικά για τη Ρεάλ. Ο Ρούντι συνέχισε να “βομβαρδίζει”, ο Καμπάτσο επιβεβαίωσε πως είναι ένα από τα κορυφαία πόιντ γκαρντ και με πολύ δύσκολο καλάθι διαμόρφωσε το 57-63 για τους φιλοξενούμενους με 2.42′ στο ρολόι.

Η Φενέρ είδε την πίεση να αυξάνεται… επικίνδυνα αλλά το τρίποντο του θετικότατου Μάρκο Γκούντουριτς έδωσε βαθιά ανάσα (60-63) μόλις 1.44′ πριν τη λήξη. Οι Ισπανοί τα έκαναν όλα λάθος στο πιο κρίσιμο σημείο, έμειναν χωρίς καλάθι για σχεδόν τρία λεπτά και το πλήρωσαν!

Το φόλοου κάρφωμα του Βέσελι έφερε τη Φενέρ σε απόσταση αναπνοής (62-63) και τελικά ο ήρωας της τελευταίας στιγμής ήταν ο Τζίτζι Ντατόμε. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Ιταλού για την κατοχή της… νίκης και εκείνος με “τζορντανικό” μπάσιμο σκόραρε και πήρε το φάουλ για να υπογράψει το τελικό 65-63!

Με αυτό το αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε στρογγυλοκάθεται πλέον στην πρώτη θέση (14-1) και αυξάνει τη διαφορά νικών από τη Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί με 12-3.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζίτζι Ντατόμε έδειξε την ποιότητα του! Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ με ένα καταπληκτικό καλάθι στο φινάλε έβαλε την υπογραφή του στην μίνι ανατροπή. Πώς να χάσει το βραβείο του MVP του αγώνα;