Μπάγερν: Με τέτοιον Ουίλιαμς απλά δεν χάνει! (videos)

2018-12-28T22:38:27+00:00 2018-12-29T00:17:06+00:00.

28/Dec/18 22:38

Η Μπάγερν υποδέχθηκε τη Μπούντουτσνοστ και για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ, όμως στο φινάλε ”μίλησε” ο Ντέρικ Ουίλιαμς!

Μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μία ακόμα εντός έδρας νίκη με σκορ 93-88 και παρά την μεγάλη προσπάθεια της Μπούντουτσνοστ, που για 3 δεκάλεπτα φλέρταρε με το ”διπλό”!

Έτσι, οι Βαυαροί μετρούν πλέον 8 νίκες και 7 ήττες, ενώ οι Μαυροβούνιοι έμειναν στο 3-12.

Στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, η Μπάγερν φιλοξενείται από την Εφές (3/12, 19:30) και η Μπούντουτσνοστ από την Αρμάνι Μιλάνο (3/12, 21:45).

Δείτε μέσως της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπούντουτσνοστ έψαχνε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο κλείσιμο του πρώτου γύρου και η εκκίνηση στο Μόναχο ήταν τόσο εντυπωσιακή, που φαινόταν πως στο τέλος της βραδιάς, θα έχει καταφέρει να πετύχει τον στόχο της.

Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να ”έκλεισε” στο +7 για τους φιλοξενούμενους (14-21), όμως το πραγματικά τρομερό θα ερχόταν λίγο αργότερα. Η Μπάγερν μπόρεσε και έφτασε στο -3 (18-21) στο 12′, μέσα σε 3:30′ είδε τους Μαυροβούνιους να ξεφεύγουν ακόμα και με 17 (!), με τα νέα αποκτήματα, Νόρις Κόουλ και Γκόγκα Μπιτάτζε να κάνουν θραύση (38-49)!

Μπούντουτσνοστ ημίχρονο, Μπάγερν τελικό!

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας όμως έχει δείξει στην φετινή Ευρωλίγκα πως μόνο μη υπολογίσιμη ομάδα είναι. Έτσι, η αντίδραση, που άπαντες περίμεναν ήρθε στην τρίτη περίοδο, με τους Ντέρικ Ουίλιαμς και Μπράιντον Χομπς να δίνουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση των Βαυαρών και να ”μαζεύουν” σημαντικά την διαφορά (65-70).

Οι γηπεδούχοι είχαν εντελώς άλλη ψυχολογία, ο Ουίλιαμς δεν… αστειευόταν και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου το σκορ άλλαξε χέρια και έκτοτε έμεινε με την Μπάγερν. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να μείνουν στο ματς, 2′ πριν το φινάλε (87-84), όμως ένα μικρό σερί 5-0 ήταν η μεγάλη διαφορά, που έκρινε την αναμέτρηση!

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν είδε την αντίπαλό της να πλησιάζει στους 3 (87-84) στο 38′, όμως το 1:30 χωρίς σκορ της Μπούντουτσνοστ αποδείχθηκε καθοριστικό!

Παίκτης-κλειδί:‘Ολα τα λεφτά ο Ντέρικ Ουίλιαμς που με 21 πόντους βοήθησε στον μέγιστο βαθμό την ομάδα του να φτάσει σητν ανατροπή και τη νίκη. Εξαιρετικός και με 14 πόντους ο Μπρέιντον Χομπς.

Φοβερός και τρομερός με 27 πόντους και 6 ασίστ ο Νόρις Κόουλ, που έδειξε πως με την κλάση του μπορεί να βοήθησε την Μπούντουτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-49, 65-60, 93-88