Χίμκι: “Τρομακτική” εμφάνιση στην Ισπανία και… ζωντανή για οκτάδα! (video)

2019-01-03T23:16:42+00:00 2019-01-04T00:56:54+00:00.

03/Jan/19 23:16

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το 2019 και τον δεύτερο γύρος της Ευρωλίγκας, κερδίζοντας με εντυπωσιακό μπάσκετ και με μεγάλη άνεση, εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια με 99.70

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο, όπου οι Ισπανοί ήταν πολύ καλοί στην επίθεση, από εκεί και πέρα η Χίμκι απέδειξε την ανωτερότητα και την ποιότητα της και με τρομερό μπάσκετ, πήρε το μεγάλης σημασίας διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον η Χίμκι έχει ρεκόρ 6-10 και μετά το διπλό της, ισοβαθμεί με την Γκραν Κανάρι και μένει “ζωντανή” στην μάχη, για την είσοδο στα playoffs.

“Τρομακτική” Χίμκι στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 11-5 (στο 5′), δείχνοντας για ένα ακόμα παιχνίδι τις αρετές τους, στην επίθεση. Η διαφορά ανέβηκε και στο +8 (22-14 στο 8′), με την Χίμκι να παρουσιάζει σημαντικό αμυντικό πρόβλημα και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Γκραν Κανάρια μπροστά με 30-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ήταν καλύτερη αμυντικά και με επιμέρους σκορ 11-4, ισοφάρισε σε 34-34 (στο 15′), ξεδιπλώνοντας την ποιότητα της στο παρκέ. Το σερί των Ρώσων μεγάλωσε στο 16-4 και τους έδωσε προβάδισμα με 39-34 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Χίμκι να κάνει συνολικό επιμέρους σκορ 27-6 και να προηγείται με 50-36!

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στις Κανάριες Νήσους ξεκίνησε με, την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να συνεχίζει να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και με νέο επιμέρους σκορ 12-3, να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της, στο +23 (62-39 στο 25′). Η διαφορά παρέμενε σταθερά στο +20 (65-45 στο 28′) για την Χίμκι και η δεύτερη περίοδος έληξε, με τους Ρώσους μπροστά με 73-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στην επίθεση, με την Χίμκι να προηγείται με 85-57 (στο 34′) και να έχει “κλειδώσει” το διπλό. 3′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, οι Ρώσοι ήταν στο +30 (93-62) και στο τέλος πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 99-70!

Που κρίθηκε: Στο εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο της Χίμκι, όπου έκανε επιμέρους σκορ 27-6 και πήρε προβάδισμα με 14 πόντους, ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί 12-3, ανέβασε την διαφορά πάνω από το +20 και “κλείδωσε” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ήταν ο Ντι Μποστ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Τζένκινς με 18 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μίκι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 36-50, 50-73, 70-99

Photo Credit: Khimki BC twitter