Ρεάλ: Με διπλό τρίποντο ξέσπασμα “λύγισε” την Μακάμπι του Σφαιρόπουλου (video)

2019-01-03T22:32:04+00:00 2019-01-03T22:56:50+00:00.

03/Jan/19 22:32

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανταγωνιστική όσο μπορούσε στη Μαδρίτη, αλλά τα ξεσπάσματα της Ρεάλ ήταν αδύνατο να έχουν απάντηση, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν πολλούς πρωταγωνιστές και μπόλικα τρίποντα, ώστε να μπουν με το 91-79 με το δεξί στο 2019.

Η Ρεάλ μπήκε νικηφόρα στη νέα χρονιά και τον δεύτερο γύρο της κανονικής περιόδου, ανεβαίνοντας στο 13-3, την ώρα που η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου πέφτει πλέον στο 5-11, μετά την επικράτηση των Μαδριλένων στο “WiZink Center”.

Για ένα ημίχρονο η “ομάδα του λαού” ήταν ανταγωνιστική στα ίσια, ενώ μπόρεσε να επιστρέψει από το ξέσπασμα της Ρεάλ στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να το κάνει και στην τέταρτη περίοδο, με Αγιόν, Ρούντι, Γιουλ και Ράντολφ να φροντίζουν για τη νίκη της παρέας τους.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Μακάμπι κατάφερε παρά τον γρήγορο ρυθμό και την ευστοχία της Ρεάλ, όχι μόνο να είναι ανταγωνιστική, αλλά να παίζει στα ίσια τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου με τον Τάιους μπήκε εξαιρετικά (3-9, 2:30”), με τον Αγιόν να παίρνει μπροστά για τη Ρεάλ (21-16, 9′), πριν τον Ρολ (21-19, 10′).

Ο Τόμπκινς μπήκε στην εξίσωση από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα ως το 34-31, 14′), αλλά ο Καλοϊάρο χτύπησε στο τρανζίσιον για την Μακάμπι, η οποία έκλεισε το ημίχρονο στα ίσια (44-44), παρά τα 6/11 τρίποντα των Μαδριλένων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Γιουλ με τη δημιουργία του “τάισε” τον Ταβάρες και ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ώστε να φτάσουμε στο 64-50 (26′).

Η Μακάμπι με τον Τάιους έδειξε σφυγμό (69-62, 30′) και με τον Κέιν μάζεψε κι άλλο τη διαφορά (69-65, 30:30”), όμως η Ρεάλ δεν επέτρεψε αυτό το come back να έχει συνέχεια.

Μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά με επιμέρους 18-4 και τον Ρούντι σε ρόλο πρωταγωνιστή, η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της (87-69, 36:30”) και κάπως έτσι όλα τελείωσαν, με τη Ρεάλ να παίρνει τη νίκη και την “ομάδα του λαού” να κρατά την ανταγωνιστικότητα που έδειξε όσο άντεξε.

Η Ρεάλ ευτύχησε να έχει δύναμη πυρός τόσο στο ζωγραφιστό, με τον Αγιόν (18π., 9ριμπ.), όσο και από την περιφέρεια, με Γιουλ (11π., 9ασ.), αλλά και Ρούντι (13π.), Ράντολφ (11π.) και Τόμπκινς (12π.). Από πλευράς Μακάμπι ο Μάικλ Ρολ ήταν κορυφαίος (23π.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τάιους (17π., 8ριμπ.).

Που κρίθηκε

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έδειξε έτοιμη να “καθαρίσει” το παιχνίδι, φτάνοντας στο +14 (64-50), με την Μακάμπι ωστόσο στις αρχές της τέταρτης περιόδου να το έχει μαζέψει στο -4 (69-65). Ομως το νέο ξέσπασμα των Μαδριλένων δεν γινόταν να έχει απάντηση (85-69, 35′) στο δρόμο για τη νίκη της ομάδας του Λάσο, που μέτρησε 50% από το τρίποντο (11/22).

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-44, 69-62, 91-79.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Ράντοβιτς, Ομπρκνέζεβιτς