ΤΣΣΚΑ: Πήρε τη ματσάρα επί της Ζαλγκίρις, με φοβερό Χάκετ!

2019-01-04T21:27:37+00:00 2019-01-05T00:13:25+00:00.

04/Jan/19 21:27

Τρομερό θέαμα στην κατάμεστη ”Zalgirio Arena” με την Ζαλγκίρις να φτάνει κοντά σε μία μεγάλη επιτυχία, όμως στο φινάλε ”μίλησε” ο Ντένιελ Χάκετ και με μεγάλα καλάθια, έδωσε τη νίκη στους Ρώσους!

Μετά από ένα απίστευτο ματς, ειδικά στο δεύτερο μέρος, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε από το Κάουνας με το ”διπλό”, με σκορ 79-84. Φοβερός και τρομερός ο Ντάνιελ Χάκετ, που έκανε τα πάντα, ειδικά στο τέλος!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 12-4, ενώ η ομάδα του Κάουνας μετράει πλέον 7 νίκες και 9 ήττες.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με άκρως εντυπωσιακό τρόπο το ματς. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν έλεγαν να αστοχήσουν από τα 6,75μ. και με το απίστευτο 6/6 και τον Νάντο Ντε Κολό να είναι μπροστάρης, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (17-28).

Η Ζαλγκίρις είχε τον Μπράντον Ντέιβις σε ακόμα ένα εξαιρετικό βράδυ και ήταν ο μόνος που βοήθησε επιθετικά τους Λιθουανούς στο πρώτο μέρος. Αυτό δεν ήταν ικανό να αλλάξει την εικόνα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-34 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Ματσάρα και… ΤΣΣΚΑ!

Μπορεί οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μην είχαν καλό ποσοστό τριπόντου (1/8 στο 25′) βρήκαν όμως τρόπο και μείωσαν μείωσαν σε 5 (43-48), ενώ μέσα σε ένα λεπτό έφτασαν και μία ανάσα (51-52) με δύο σερί τρίποντα από Ουόλτον Τζ. και Γκριγκόνις. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ντέιβις με δικό του καλάθι και φάουλ, η Ζαλγκίρις πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με 59-55!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, χάρη και στις πολλές εύστοχες βολές, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Για την ακρίβεια, δεν την είχε πει ο Ντάνιελ Χάκετ, που έκανε μεγάλη εμφάνιση, όμως το τρίποντό του στο φινάλε ήταν όλα τα λεφτά! Με 1:15′ να απομένει, ο Ιταλός έκανε το 74-76, ενώ η ρωσική ομάδα μετέτρεψε το 74-69 σε 74-77, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να έχει πέντε πόντους στο σερί αυτό, με το σκορ να γίνεται 77-80 στο -11”!

Στο -6”, ο Ουόλτον Τζ. έκανε το 79-80 με 2/2 βολές, οι Νάντο Ντε Κολό και Ντάνιελ Χάκετ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και το τελικό 79-84 έδωσε την νίκη στους Μοσχοβίτες!

Πού κρίθηκε: Το 74-70 της Ζαλγκίρις, έγινε 74-77 και κάπου εκεί, το σκορ και ο έλεγχος του ματς πήγαν και πάλι στα χέρια της ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Το τρίποντο του Χάκετ που έγραψε το 74-76 ήταν η φάση του αγώνα!

Παίκτης-κλειδί: Με διαφορά ο Ντάνιελ Χάκετ! Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ έκανε τα ΠΑΝΤΑ, ειδικά στο τέλος και με 19 πόντους, 7 από τους οποίους στο τέλος, ήταν ο άνθρωπος των νικητών. Στους 19 και ο πάντα καλός Ουίλ Κλάιμπερν.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84.