STOP στη Φενέρ έβαλε η Χίμκι του Μπαρτζώκα!

2019-01-08T20:12:34+00:00 2019-01-08T20:20:00+00:00.

08/Jan/19 20:12

Τεράστια νίκη για την Χίμκι που επικράτησε με 84-78 απέναντι στην πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε στην παράταση και επιστρέφει αργά αλλά σταθερά στη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στα playoffs

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε… τάσεις αυτοκτονίας στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά με κορυφαίους τους Γκιλ (12π, 7ρ, 3ασ) και Μάρκοβιτς (13π, 6ρ) πήρε ένα αποτέλεσμα που ανεβάσει την ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Αντιθέτως, η Φενέρ είδε το δίδυμο Βέσελι (17π, 4ρ) και Μέλι (9π, 8ρ, 5ασ) να κυριαρχεί, με τον Ιταλό ωστόσο να χάνει μοναδική ευκαιρία να χαρίσει το διπλό αστοχώντας σε 1/2 βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας.

Πολύ καλός ήταν επίσης ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 18 πόντους, 4/7 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό στα πρώτα του λεπτά και το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (9-9) με τα ποσοστά ευστοχίας να είναι χαμηλά και ο ρυθμός αργός. Μετά το αναγνωριστικό ξεκίνημα η Φενέρμπαχτσε κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και βρήκε τον τρόπο να τρέξει επί μέρους σκορ 14-2 για να προηγηθεί ακόμα και με +12 (23-11).

Η κατάσταση έδειξε να ξεφεύγει για την Χίμκι αλλά η είσοδος του Τζόρνταν Μίκι άλλαξε τα δεδομένα. Ο Αμερικανός είναι ο κορυφαίος παίκτης των Ρώσων μετά τον Αλεξέι Σβεντ και για ακόμα ένα παιχνίδι έδωσε σπουδαίες λύσεις μειώνοντας σε 21-26.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να αντιδρούν και να ελέγχουν τον ρυθμό μέσα από την άμυνα. Δέχθηκαν σε 9 λεπτά μόλις 12 πόντους και βρήκαν τον τρόπο όχι απλά να πλησιάσουν αλλά να περάσουν και μπροστά δια χειρός Γκριν (36-35).

Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες, και κυρίως η Φενέρ, πήγε ξανά και ξανά στη γραμμή των βολών με αποτέλεσμα να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια με μικρή υπέρ της διαφορά (38-41).

Σίγουρα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ωστόσο θα είχε πολλά να πει στους παίκτες του που είχαν 7 λάθη, αργές επιστροφές στην άμυνα και ένα νεκρό διάστημα που έδωσε στη Χίμκι την ευκαιρία να επιστρέψει για τα καλά.

Κυρίαρχος Γιαν Βέσελι!

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γκαρντ της Φενέρ τροφοδότησαν ξανά και ξανά τον Γιαν Βέσελι και εκείνος τους δικαίωσε. Ο κορυφαίος παίκτης της φετινής Ευρωλίγκας κάρφωσε συνολικά 4 φορές στο αντίπαλο καλάθι για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 43-49 και να προβληματίσει τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Για ακόμα μία φορά όμως η Χίμκι βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης με τον Κρόκερ να διαμορφώνει το 53-51 και να αναγκάζει τον Ζοτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φωνές και οι παρατηρήσεις δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα και κάπως έτσι οι Ρώσοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού (57-54) μέχρι και το 30′ της αναμέτρησης.

Ντέρμπι με τα όλα του στο φινάλε…

Προϊόντος του χρόνου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν να πιστεύουν στη νίκη και αυτό έβγαινε στις κινήσεις τους. Σωστή κυκλοφορία, δυνατές άμυνες και μακρινά τρίποντα όπως αυτό του Στέφαν Μάρκοβιτς για το 63-59 αύξησαν την πίεση στους φιλοξενούμενους.

Η Φενέρ ήξερε πως από τη στιγμή που δεν βρισκόταν σε καλό βράδυ (6/18 τρίποντα, 13 λάθη) μπορούσε να πάρει το διπλό μέσα από την άμυνα και αυτό έκανε. Για 4 λεπτά σκέπασε το καλάθι και στο διάστημα αυτό έτρεξε σερί 7-0 που την έβαλε σε ρόλο φαβορί (63-66) με περίπου δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Παρ’ όλα αυτά οι Τούρκοι έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες να “κλειδώσουν” το αποτέλεσμα με τα ελεύθερα τρίποντα των Σλούκα και Κάλινιτς να βρίσκουν σίδερο! Ο Μάρκοβιτς απάντησε από τα 8+ μέτρα για το 66-66 και ο Γκιλ σημείωσε έμμεσο τρίποντο (69-66) με τον κόσμο της Χίμκι να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση με 1.12 στο ρολόι.

Στην ρουλέτα των βολών και… παράταση!

Το τελευταίο λεπτό έμοιαζε με… αιώνας αφού το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών. Οι Σλούκας και Κρόκερ δεν λάθεψαν (72-71) αλλά δεν ισχύει το ίδιο για τον Μάρκοβιτς. Ο Σέρβος… κατάφερε να αστοχήσει και στις 2 βολές που θα “καθάριζαν” το παιχνίδι και έτσι η Φενέρ είχε τη δική της ευκαιρία να “κλέψει” τη νίκη με 17″ να απομένουν.

Ο Ντατόμε αστόχησε, ο Μέλι πήρε σωτήριο επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ που του έδωσε ομοίως την ευκαιρία να χαρίσει το διπλό στους Τούρκους. Δεν τα κατάφερε ωστόσο αφού σημείωσε 1/2 για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Χίμκι πήρε αυτό που άξιζε ξεφεύγοντας σε απόσταση δύο κατοχών από το δεύτερο κιόλας λεπτό (78-74)! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν όλες τις 50-50 μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ και έφτασαν στο τελικό 84-78 και ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Η παρουσία του Άντονι Γκιλ ανεβάζει επίπεδο την Χίμκι κοντά στο καλάθι! Ο Αμερικανός έλειψε καιρό λόγω τραυματισμού αλλά πλέον είναι εδώ για να κάνει τη διαφορά. Το απέδειξε απέναντι στη Φενέρ όπου κέρδισε αρκετές μάχες στο ζωγραφιστό και στα περίπου 29 λεπτά που πάτησε παρκέ είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72, 84-78