Μακάμπι: “Λύγισε” στο τέλος την Μπούντουτσνοστ και έμεινε… ζωντανή για οκτάδα!

2019-01-09T21:59:56+00:00 2019-01-09T21:59:56+00:00.

09/Jan/19 21:59

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έδρα της με 81-76 κόντρα στην Μπούντουτσνοστ και έμεινε “ζωντανή” στην μάχη για την είσοδο της, στην οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Για τρία δεκάλεπτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ήταν καθόλου καλοί ειδικά επιθετικά, όμως στην τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 19-6, γύρισαν “τούμπα” το παιχνίδι και πήραν τελικά την μεγάλη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 6-11 και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την πρώτη οκτάδα της κατάταξης, όπου οι ομάδες έχουν 8 νίκες και ελπίζει ακόμα, στην είσοδο της στα playoffs.

Το παιχνίδι

Κακή η Μακάμπι στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 10-4 (στο 4′). Η διαφορά έφτασε και στο +7 για την Μπούντουτσνοστ (13-6 στο 7′) και η πρώτη περίοδος, βρήκε την Μακάμπι να, μειώνει σε 18-12 και να παρουσιάζει κακή εικόνα επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες συνεχιζόταν με τους γηπεδούχους, απλά να μειώνουν σε 23-18 (στο 15′), αλλά να παραμένουν άστοχοι. Οι παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου, μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 29-28 (στο 18′) και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, πίσω στο σκορ με 37-34.

Στο τέλος μίλησε η φανέλα και η έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι πιο επιθετικές και την Μπούντουτσνοστ να διατηρεί το προβάδισμα της, με 47-44 (στο 24′). Η Μακάμπι κατάφερε με επιμέρους σκορ 22-16, να περάσει μπροστά στο σκορ με 56-53 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 60-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Μακάμπι πέτυχε μόλις 2 πόντους σε 3′ λεπτά, αλλά χάρη στην άμυνα της, έμεινε κοντά στο σκορ (64-61 στο 33′). 4′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 72-68, έπειτα από επιμέρους σκορ 11-4.

Στο τελευταίο δίλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, “αγκάλιασαν” την νίκη όντας μπροστά με 77-70 και στο φινάλε πανηγύρισαν με το τελικό 81-76.

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ της Μακάμπι 18-6 που έκανε το σκορ 79-70 υπέρ της και την βοήθησε καθοριστικά να κερδίσει στο φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν ο Μπλακ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κέιν με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76