Φενέρ: Εύκολο βράδυ απέναντι στη Ζαλγκίρις και επιστροφή στις νίκες! (videos)

2019-01-10T20:35:05+00:00 2019-01-10T21:54:15+00:00.

10/Jan/19 20:35

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχθηκε την Ζαλγκίρις και επέστρεψε στις νίκες, με χαρακτηριστική ευκολία!

Άνετη και ωραία η Φενέρ! Ηο μάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε στις νίκες, μετά το τελικό 78-61 επί της Ζαλγκίρις, που για ακόμα ένα ματς έδειξε πως δεν περνάει την καλύτερή της περίοδο. Με αυτό το αποτέλεσμα, η τουρκική ομάδα παρέμεινε πρώτη με 16 νίκες, ενώ οι Λιθουανοί έχασαν και άλλο έδαφος για την 8άδα, μένοντας στις 7 νίκες σε 18 αγωνιστικές.

Για την 19η αγωνιστική, η Φενέρ αντιμετωπίζει εκτός την Γκραν Κανάρια (17/1, 22:00), ενώ η Ζαλγκίρις υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (18/1, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όμως Κώστας Σλούκας και Γιαν Βέσελι μπήκαν γρήγορα σε ρυθμό και έδωσαν ώθηση, αλλά και το προβάδισμα στην Φενέρ. Μετά από 10′ αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ”αέρα” 8 πόντων (19-11), όμως κρατούσαν το καλύτερο για το δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βγήκαν στο παρκέ με… μάτι που γυάλιζε και με ένα ”ξέσπασμα” έφτασαν ακόμα και στο +17 (41-24), με τον Κώστας Σλούκα να φτάνει τους 14 πόντους, με μόλις δύο χαμένα σουτ και τον Τζόφρι Λοβέρν να κάνει την ”ζημιά” στη ρακέτα των Λιθουανών. Η διαφορά έμεινε σε μεγάλα επίπεδα και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την Φενέρ μπροστά με 43-29!

Εύκολη νίκη για τη Φενέρ

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην δυσκολεύονται να κρατήσουν διψήφια διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι το ”μηδεν” στο σκοράρισμα του Λουίτζι Ντατόμε! Οι φιλοξενούμενοι, με αιχμή του δόρατος κυρίως τον Παούλιους Γιανκούνας, έφτασαν στο -10 τρεις φορές, πάντα όμως η Φενέρ είχε τον τρόπο να αυξήσει, έστω και λίγο!

Και μπορεί η ομάδα του Κάουνας να έφτασε στο -7 (57-50) στο 32′, όμως ο κορυφαίος παίκτης της Φενέρ φέτος, ο Γιαν Βέσελι, πήρε πάνω του την ομάδα του και ”σκότωσε” κάθε ελπίδα της Ζαλγκίρις για κάτι καλύτερο! Ένα μικρό 5-0 και το άχαστο βράδυ του Μελί Μαχμούτογλου, ήταν αρκετά για να επιστρέψει το ματς στην… κανονικότητα και οι Τούρκοι στις νίκες με το τελικό 78-61.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, δεν υπήρξε σημείο που η Φενέρ έχασε τον έλεγχο του ματς. Μοναδική στιγμή, που η Ζαλγκίρις έδειξε πως ίσως μπορεί να επιστρέψει είναι το 57-50 στις αρχές της 4ης περιόδου, που όμως ήταν μόνο μία αναλαμπή.

Παίκτης-κλειδί: Πολλοί οι κορυφαίοι για τους νικητές. Από 14 πόντους είχαν Κώστας Σλούκας (5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ) και Μελί Μαχμούτογλου (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), ενώ το τρίτο του φετινό νταμπλ νταμπλ ολοκλήρωσε με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ ο Γιαν Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61.