Εφές: Με Μίτσιτς… σκούπισε τη Χίμκι και παραμένει στην τετράδα (videos)

2019-01-10T19:41:21+00:00 2019-01-11T17:12:38+00:00.

10/Jan/19 19:41

Η Εφές έχοντας το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια και με κορυφαίο ξανά τον Μίτσιτς, υπέταξε την Χίμκι (81-72), κάνοντας το 2/2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και παραμένει σε τροχιά τετράδας. Παραμένει εκτός οκτάδας η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Η κούρσα της Εφές για την τετράδα της κατάταξης συνεχίζεται, αφού νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Χίμκι και με το 2/2 στη διαβολοβδομάδα ανέβηκε στο 12-6, αφήνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 7-11.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πρόσθεσε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση στο ενεργητικό του και οδήγησε μαζί με τον Μοερμάν την ομάδα του Αταμάν, η οποία είχε προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, χτίζοντας ακόμα και +17.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Μετά το 9-12 της Χίμκι στην αρχή του αγώνα, η Εφές πήρε τα ηνία, με Μότουμ και Μπομπουά, ώστε με 11-0 να το φέρει στο 20-12 (7:30”) και να εδραιώσει το προβάδισμά της.

Η διαφορά δεν άργησε να γίνει διψήφια (28-16, 13′), αλλά οι φωνές του Μπαρτζώκα έπιασαν τόπο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής (33-32, 17′), πριν το 36-34 (20′).

Η Εφές έδειξε ικανή να… καθαρίσει το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με τον Μίτσιτς στην πρώτη γραμμή κυριάρχησε απόλυτα και με επιμέρους 21-6 έφτασε στο +17 (57-40, 27′), κλείνοντας την περίοδο στο 62-51.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την μεγάλη προσπάθεια αντεπίθεσης στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στο -6 (70-64, 33:30”) με τον Μίκι πρωταγωνιστή και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά η Χίμκι έχασε ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, χάνοντας λέι απ στο 75-69 (37′), με Μοερμάν και Σίμον να επαναφέρουν το +10 (79-69) και να σφραγίσουν την 12η νίκη της Εφές.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς κάνει μεγάλη σεζόν και το επιβεβαίωσε και κόντρα στη Χίμκι, με 16π., 8ασ., όντας ηγέτης των νικητών, ενώ είχε στο πλευρό του τον Μοερμάν (11., 9ριμπ.), με επίσης διψήφιους Αντερσον (11π.) και Ντάνστον (11π.). Ο Μίκι (14π., 9ριμπ.) ξεχώρισε από πλευράς Χίμκι.

Που κρίθηκε

Η Εφές είχε σταθερά το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και στο +17 (57-40), με τη Χίμκι να επιχειρεί επιστροφή στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο -6, ενώ έχασε ευκαιρία να μειώσει κι άλλο στο 75-69. Αντί να πάει στο -4, Μοερμάν και Σιμόν φρόντισαν να ξεκαθαρίσουν την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους (79-69).

Δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μαντίλα, Κοβάλσκι