Μπούντουτσνοστ: Δια χειρός… Κόουλ πήρε το ντέρμπι των “ουραγών”! (video)

2019-01-11T21:03:23+00:00 2019-01-11T21:03:23+00:00.

11/Jan/19 21:03

Η Μπούντουτσνοστ με μεγάλο καλάθι του Νόρις Κόουλ στα 3′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κέρδισε εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 75-74.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε σχεδόν ολόκληρη την διάρκεια του και παρότι οι Τούρκοι έφτασαν μία “ανάσα” από το διπλό

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον μετά από αυτό το ματς, η Μπούντουτσνοστ έχει ρεκόρ 4-14, ενώ η Νταρουσάφακα είναι τελευταία με 2 νίκες και 16 ήττες.

Το παιχνίδι

Προβάδισμα της Νταρουσάφα στο πρώτο μέρος

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 7-6 (στο 5′), ενώ οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην συνέχεια και η πρώτη περίοδος έληξε, με την Μπούντουτσνοστ μπροστά με 16-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, η σκληρή “μάχη” συνεχιζόταν και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 24-24 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με 34-32 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Τούρκους να κάνουν επιμέρους σκορ 10-2 και να προηγούνται με 42-36.

Στο τέλος μίλησε η έδρα και ο… Κόουλ

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι και πάλι άστοχες, αλλά τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 47-43 (στο 24′). Με 16-7 επιμέρους σκορ, η Μπούντουτσνοστ πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 58-53 και συνολικό επιμέρους σκορ 22-11.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Μπούντουτσνοστ πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα, με 66-58 (στο 34′) και έδειχνε πως μπορεί να πάρει την νίκη, έπειτα από νέο επιμέρους σκορ 8-5. 3′ λεπτά περίπου πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 69-63 και η Μπούντουτσνοστ ήταν πολύ κοντά στην νίκη. Στο φινάλε οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 72-72 (στο 39″) και έβαλαν “φωτιά στο ματς, προηγήθηκαν με 74-72, αλλά τελικά ο Κόουλ με μεγάλο καλάθι χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους με 75-74.

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο καλάθι του Νόρις Κόουλ στα τρία δευτερόλεπτα πριν την λήξη που έκανε το σκορ  και στην συνολική άμυνα, της Μπούντουτσνοστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νόρις Κόουλ φυσικά με 17 πόντους και 2 ασίστ και ο Τζάκσον με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-42, 58-53, 75-74