Ο Σφαιρόπουλος “σόκαρε” ΤΣΣΚΑ και Ιτούδη!

2019-01-11T19:58:35+00:00 2019-01-11T20:24:50+00:00.

11/Jan/19 19:58

Σπουδαία εμφάνιση από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσιάστηκε ανώτερη και πανηγύρισε τη νίκη με 76-93 μέσα στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στη Ρωσία με τη Μακάμπι του MVP Τάιους (12π, 6ρ, 4μπλοκ) και του ανερχόμενου Ζούσμαν (15π, 5ρ) να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, η ΤΣΣΚΑ έμεινε μακριά από το καλό της πρόσωπο, κυρίως στην άμυνα, και παρά τις προσπάθειες των Ντε Κολό (16π) και Χάντερ (12π, 9ρ) γνώρισε την 5η της ήττα στη φετινή κανονική περίοδο.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε την αναμέτρηση ως το μεγάλο φαβορί και πράγματι μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να εξασφαλίσει διψήφιο προβάδισμα (14-4) και να μπει από νωρίς σε ρόλο οδηγού. Πριν η κατάσταση ξεφύγει, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ και οι φωνές “ξύπνησαν” τους παίκτες του που πλησίασαν σε απόσταση μιας κατοχής (16-13) έπειτα από διαδοχικά καρφώματα του Τάιους.

O ρυθμός ανέβηκε, τα ποσοστά στα σουτ δύο πόντων ήταν ιδιαιτέρως υψηλά (75% ΤΣΣΚΑ, 82% Μακάμπι) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-22.

Η “ομάδα του λαού” άφησε για τα καλά πίσω της το μουδιασμένο ξεκίνημα και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση δια χειρός Ταρίκ Μπλακ (26-28, 12′), με τον εκνευρισμένο Ιτούδη να καλεί με τη σειρά του τους παίκτες στον πάγκο. Ο εξαιρετικός Ζούσμαν ωστόσο συνέχισε να “πυροβολεί” από την περιφέρεια και οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 39-46 όντες άκρως αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα.

Απόλυτα φυσιολογικά η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ της 46-41, με την καταπληκτική αναλογία των 12 ασίστ για μόλις 3 λάθη να συνοψίζει την ανωτερότητα της. Αντιθέτως, η ΤΣΣΚΑ έδειξε ευάλωτη στην άμυνα και με αργή κυκλοφορία στην επίθεση (8 ασίστ – 5 λάθη).

Όσο ο χρόνος περνούσε οι φιλοξενούμενοι πίστευαν όλο και περισσότερο στη μεγάλη έκπληξη. Τα επιβλητικά μπλοκ του Τάιους και η επιθετική συνεισφορά του Τζόνι Ο’Μπράιαντ διαμόρφωσαν το 48-54, πριν ο Κουρμπάνοφ ευστοχήσει στο πρώτο του τρίποντο (51-54).

Παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ιδιαιτέρως αμφίρροπο, οι δύο ομάδες χάρισαν θέαμα με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 62-64 και την ΤΣΣΚΑ να ψάχνει απεγνωσμένα για έναν παίκτη ώστε να βοηθήσει τον Νάντο Ντε Κολό (14π).

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα, η Μακάμπι συνέχισε να εκτελεί με απίθανα ποσοστά (28/37 δίποντα, 76%) και το τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο (64-74) αύξησε… επικίνδυνα την πίεση στους γηπεδούχους. Ο Γάλλος μείωσε σε 66-74 και λίγες κατοχές μετά ο Κόρι Χίγκινς έφερε την ομάδα του στο -6 (70-76) με 4.29 στο ρολόι.

Το νέο γρήγορο 6-0 σερί των Ισραηλινών (70-82) τους χάρισε προβάδισμα νίκης με τον κόουτς Ιτούδη να καλεί τάιμ άουτ για τα τελευταία λεπτά αλλά την κατάσταση να μην αλλάζει. Το καλάθι του Ρολ σε συνδυασμό με το άστοχο τρίποντο του Χίγκινς μηδένισε τις όποιες ελπίδες είχαν απομείνει!

Η Μακάμπι πανηγύρισε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα (76-93) ούσα ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιόβελ Ζούσμαν ήταν… παιδάκι την τελευταία φορά που η Μακάμπι κέρδισε μέσα στη Μόσχα και τώρα έβαλε το χεράκι του για να έρθει το σπουδαίο διπλό. Με 15 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή) και 6 ριμπάουντ ήταν αυτός που έδωσε το κάτι παραπάνω στο σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-46, 62-64, 76-93