Φενέρ: Ένας Τιλί δεν αρκούσε για να σταματήσει την πρωτοπόρο (video)

2019-01-17T22:42:39+00:00 2019-01-17T22:53:31+00:00.

17/Jan/19 22:42

Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στην Φενέρ, βασιζόμενη στο κρεσέντο του Κιμ Τιλί στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν όσο σοβαρή χρειαζόταν για να φύγει νικήτρια από το Λας Πάλμας (64-82) και να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας έφτασαν στην 17η νίκη τους σε 19 αγώνες στον “μαραθώνιο”, αφού η Γκραν Κανάρια δεν μπόρεσε να τους σταματήσει, πέφτοντας πλέον στο 6-13.

Η ισπανική ομάδα πάλεψε όσο μπορούσε, με πρωταγωνιστή τον πρώην “ερυθρόλευκο”, Κιμ Τιλί, αλλά η διαφορά ποιότητας οδήγησε την Φενέρ στην επικράτηση, με κορυφαίο τον Κάλινιτς, καθοριστικό τον Ντίξον στην τελευταία περίοδο και εκ των μπροστάρηδων τον Κώστα Σλούκα.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Φενέρ φρόντισε να πάρει νωρίς-νωρίς τον έλεγχο, με δημιουργό τον Σλούκα και εκτελεστή τον Κάλινιτς (19-24, 10′), παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα πριν το ημίχρονο (32-44, 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε… φωτιά ο Τιλί και βάλθηκε να βάλει τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι, αφού σκόραρε τους 14 εκ των 19 πόντων της ομάδας του ως το 30′, για να πέσει “μαχαίρι” στην απόσταση (51-56, 30′)!

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς όμως φρόντισαν να επαναφέρουν διψήφια διαφορά (56-71, 35′) με Ντίξον και Μέλι, ώστε όλα να τελειώσουν εκεί και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Ο Νίκολα Κάλινιτς έκανε τη διαφορά για την Φενέρ στο μεγαλύτερο διάστημα (16π. με 6/6 σουτ), ωστόσο στην τέταρτη περίοδο έδρασε πολύ ο Ντίξον (10π.), ενώ ο Σλούκας εκτέλεσε (11π.) και δημιούργησε (6ασ.). Ο Κιμ Τιλί έκανε νέο career high (21π.), με 14 εκ των πόντων του στην τρίτη περίοδο, από πλευράς γηπεδούχων.

Που κρίθηκε

Η Γκραν Κανάρια πάλεψε όσο μπορούσε και χάρη στο ξέσπασμα του Τιλί στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά (51-56, 30′), αλλά στη Φενέρ αρκούσε ένα ξέσπασμα στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου για να τελειώσουν όλα, κλείνοντας μάλιστα το παιχνίδι στο +18.

Δεκάλεπτα: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Λάτισεβς, Μάγικιτς