Εφές: Εύκολη νίκη στον “εμφύλιο” και… φουλ για πλεονέκτημα!

2019-01-18T20:03:24+00:00 2019-01-18T20:03:24+00:00.

18/Jan/19 20:03

Μία ακόμα νίκη πέτυχε η εντυπωσιακή Αναντολού Εφές στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εύκολα εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 82-68.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, από νωρίς θέλησαν να ελέγξουν το ματς, κάτι που κατάφεραν και προηγήθηκαν με +20 στο ημίχρονο, κάτι που τους βοήθησε να κερδίσουν, πολύ εύκολα ένα ακόμα παιχνίδι.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Εφές είναι μόνη στην 4η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 13-6 και βρίσκονται πάνω από τον Ολυμπιακό (12-7), δείχνοντας αυτή την στιγμή το φαβορί, για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας, στα playoffs.

Το παιχνίδι

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες και η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με 7-5 (στο 4′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν με 7-0 σερί έκαναν το σκορ 12-7 (στο 5′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Εφές στο +7 (21-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό και πήραν για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά με 30-19 (στο 15′), έπειτα από επιμέρους σκορ 9-5. Το επιμέρους σκορ της Εφές έφτασε το 21-9 και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +21 (42-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με το σκορ στο 45-25.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, την Εφές να κάνει γρήγορα ένα 8-0 σερί και να προηγείται πλέον με μεγαλύτερη διαφορά από double score (53-25 στο 23′). Η διαφορά των δύο ομάδων παρέμενε πάνω από τους 25 πόντους (63-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Εφές μπροστά με 66-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους υπέρ της Εφές (77-55 στο 35′) και όλα είχαν κριθεί. Η Νταρουσάφακα μείωσε σε 82-66 (στο 38′) και στο φινάλε οι γηπεδούχοι, πανηγύρισαν την νίκη με 82-68.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Αναντολού Εφές με συνολικό επιμέρους σκορ 24-11, ανέβασε το προβάδισμα της στο +20 (45-25) και “κλείδωσε” ουσιαστικά την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μόερμαν ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ ξανά πολύ καλός ήταν και ο Μίτσιτς με 11 πόντους, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Επίσης για την Εφές, ξεχώρισε και ο Σιμόν με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπομπουά με 10 πόντους και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68