“Βασίλισσα” για μία βραδιά η Μπούντουτσνοστ, σόκαρε τη Ρεάλ! (videos)

2019-01-18T20:50:09+00:00 2019-01-18T22:31:21+00:00.

18/Jan/19 20:50

Τεράστια νίκη πέτυχε η Μπούντουτσνοστ, η οποία και ανάγκασε την Ρεάλ να υποκλιθεί με σκορ 73-60!

Απίστευτο ματς και τεράστια νίκη της Μπούντουτσνοστ επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης! Η Ρεάλ ταξίδεψε στη Μποντγκόριτσα και ηττήθηκε με σκορ 73-60! Οι 60 πόντοι της Ρεάλ είναι η χαμηλότερη επίδοση των Μαδριλένων από τις 25/1/2013, όταν είχαν κερδίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με σκορ 58-54!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Μαδριλένοι παρέμειναν δεύτεροι με 15 νίκες σε 19 αγώνες, ενώ οι Μαυροβούνιοι έμειναν στο 5-14.

Για την 20η αγωνιστική, η Μπούντουτσνοστ φιλοξενεί την Γκραν Κανάρια (25/1, 20:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Εφές (24/1, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπούντουτσνοστ ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και το 7-0 τα λέει όλα! Οι γηπεδούχοι είδαν τους Νόρις Κόουλ και Έντουιν Τζάκσον να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση και παρά την αντίδραση της Ρεάλ, το δεκάλεπτο έκλεισε στο +4 (19-15).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνέχισαν και στην δεύτεροι περίοδο οι Μαυροβούνιοι, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στους 10 την διαφορά (27-17)! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6, όμως η Μπούντουτσνοστ βρήκε τον τρόπο και πήγε στα αποδυτήρια με υπέρ της σκορ στο 36-28.

Είχε τον έλεγχο του ματς και το πήρε!

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος. Με δύο τρίποντα από Νόρις Κόουλ και Κότι Κλαρκ, η διαφορά ”άγγιξε” τους 14 (42-28)! Ο έλεγχος του αγώνα ήταν στα χέρια των παικτών του Γιάσμιν Ρέπεσα και η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 10, χάρη στο μεγάλο ποσοστό τους από την γραμμή του τριπόντου και την βοήθεια του Έαρλ Κλαρκ. Η διαφορά όμως έμεινε στα επίπεδα του πρώτου μέρους, δηλαδή στο +8 (56-48).

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μπήκαν στην τελευταία περίοδο, ξέροντας πως είναι η τελευταία ευκαιρία για την ανατροπή. Και πάλι όμως γίναμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους να βλέπουν την απόσταση να μειώνεται δύο φορές (58-51, 61-53), ο Γκόγκα Μπιτάτζε έκανε μεγάλη ζηλιά στην ρακέτα των πρωταθλητών και στο 35′ το σκορ ήταν 65-53.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των Μαυροβούνιων, οι οποίοι έκαναν εξαιρετικό ματς σε άμυνα και επίθεση και έτσι μετά την ΤΣΣΚΑ κέρδισαν και την Ρεάλ, σε ένα ματς που θα θυμούνται για χρόνια οι φίλοι της ομάδας! Τελικό σκορ 73-60!

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ μείωσε κάτω από τους 10 δύο φορές στην τελευταία περίοδο, όμως οι παίκτες της Μπούντουτσνοστ έκαναν τέλεια σχεδόν τα πάντα πανηγύρισαν στο φινάλε!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νόρις Κόουλς έδωσε τεράστια ώθηση στο πρώτο ημίχρονο, όμως έμεινε στους 14 πόντους και 7 ασίστ. Ο Γκόγκα Μπιτάτζε ήταν αυτός που απογείωσε το παιχνίδι της ομάδας του με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκς!

Νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ο Κότι Κλαρκ, εξαιρετικοί και ο Έαρλ Κλαρκ και ‘Εντουιν Τζάκσον με 10.

Από πλευράς Ρεάλ, ξεχώρισε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Σέρχιο Γιουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 56-48, 73-60