Παναθηναϊκός: “Deflection” στο δρόμο για την οκτάδα… (videos)

2019-01-18T20:52:18+00:00 2019-01-18T22:56:27+00:00.

18/Jan/19 20:52

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυνήγησε το μεγάλο “διπλό” στο Κάουνας, αλλά για άλλη μια φορά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής, με την Ζαλγκίρις να κυριαρχεί στο δεύτερο ημίχρονο και να πανηγυρίζει νίκη για πρώτη φορά μέσα στο 2019 (82-69) και πλέον η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είναι με την πλάτη στον τοίχο στη μάχη της οκτάδας!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έψαχναν ένα μεγάλο “διπλό” για να ξαναμπούν στην μάχη της πρόκρισης στα playoffs και να πάρουν μεγάλη ψυχολογική ανάσα. Η Ζαλγκίρις όμως, παρά τις απουσίες της και τις τέσσερις σερί ήττες της (σ.σ. τελευταία νίκη με την Μακάμπι στις 21/12), υπέταξε τους “πράσινους”, που κατέρρευσαν για άλλη μια φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι…

Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο στην “Ζαλγκίριο Αρένα” για τον Παναθηναϊκό, που… καταρρέει βαθμολογικά, αφού είναι στο 8-11, πέφτοντας 12ος στην κατάταξη (μία νίκη πάντως πίσω τις ομάδες της οκτάδας), κάτω και από την ομάδα του Σάρας, που έχει το ίδιο ρεκόρ, αλλά έχει 2/2 στα φετινά ματς με το “τριφύλλι”!

Ενας Παναθηναϊκός που μπήκε καλά στο ματς, έδειξε σφυγμό, αλλά μετά την ανάπαυλα δεν είχε καύσιμα, ενώ πήρε ελάχιστα από το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Κιλπάτρικ και στο δεύτερο 20λεπτο δέχθηκε 49 πόντους (30 στην τέταρτη περίοδο)…

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Καλή αρχή με ποστ και τρανζίσιον

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια και διάθεση στην “Ζαλγκίριο Αρένα”, με στόχο να εκμεταλλευτεί κάθε κατάσταση στο τρανζίσιον, αλλά και στο ποστ, έχοντας και πενταδάτο τον Κιλπάτρικ.

Ο Γκιστ για πρώτη φορά έπειτα από αρκετό καιρό σκόραρε στο χαμηλό πόστ απέναντι στον Ντέιβις και η αποτελεσματικότητα στο τρανζίσιον οδήγησε στο 6-15 (6:45”). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έβαζε τα χέρια στην μπάλα, δίνοντας τη δυνατότητα στους “πράσινους” να έχουν το πάνω χέρι (10-19, 8:40”), πριν το 13-19 (10′).

Αντίδραση στο μικρό μπλακ άουτ

Με το “καλημέρα” στη δεύτερη περίοδο η είσοδος του Παπαγιάννη συνετέλεσε με δύο καλάθια του για το πρώτο +10 (16-26, 12′), αλλά οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Οι τραβηγμένες επιλογές του Κιλπάτρικ στην επίθεση και οι παγίδες που δεν έπιαναν, έδωσαν ανάσα στη Ζαλγκίρις, που βρήκε στήριγμα σε Γιανκούνας και Τόμπσον για να τρέξει το δικό της σερί 11-0 (27-26, 14:30”)!

Τόμας και Παππάς έδωσαν άμεσα λύσεις, έστω με ανορθόδοξες επιλογές, με τον Μήτογλου να ολοκληρώνει ελληνικό σερί 7-0 (29-35, 17:40”), δίνοντας το πάνω χέρι, πριν το 33-37 (20′), έχοντας 18-0 πόντους από πρωτεύοντες ή δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς!

Γενικό μπλακ άουτ

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν… υπνωτισμένοι και κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο (5 λάθη ως το 25′), έδωσαν το πάνω χέρι στην Ζαλγκίρις, που έτρεξε συνολικά 15-0, φτάνοντας στο +9 (46-37), με τον Ουάιτ να… εμφανίζεται με επτά σερί πόντους!

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Μήτογλου να δίνει το σύνθημα από την άμυνα και στα επιθετικά ριμπάουντ, για 7-0 που έκλεισε την ψαλίδα (48-46, 27′), με τον Κιλπάτρικ να την κλείνει ακόμα περισσότερο (52-51, 30′).

Κατάρρευση…

Η ομάδα του Σάρας όμως είχε βρει ρυθμό και τα σουτ από την περιφέρεια για να αποκτήσει απόσταση (62-53, 33′) με τον Ουόλτερς να τιμωρεί κάθε αδράνεια στις περιστροφές.

Ο Καλάθης κυνήγησε το τρανζίσιον, αλλά χωρίς επιτυχία, με Ουάιτ και Ντέιβις να διατηρούν τη διαφορά, η οποία έφτασε στο χειρότερο δυνατό σημείο για τον Παναθηναϊκό σε διψήφιο προβάδισμα (76-61, 38′) με σερί 9-0!

Πλέον η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη, με το 79-69 (39′) να είναι ό,τι καλύτερο πέτυχαν οι απογοητευμένοι φιλοξενούμενοι, πριν το τελικό 82-69, που τους ρίχνει ακόμα πιο χαμηλά στην κατάταξη.

Η Ζαλγκίρις είχε απουσίες για άλλη μια φορά, αλλά στηρίχθηκε σε πολλούς για να πάρει μια μεγάλη νίκη, με τον Ουόλτερς να επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του, στο δεύτερο 20λεπτο και να καθοδηγεί άψογα την ομάδα του, ενώ ο Ουάιτ ήταν επίσης εντυπωσιακός στο ίδιο διάστημα (15π.). Πολύ καλός ο Ντέιβις (10π.), κλειδί ο Γκριγκόνις (13π.), ενώ ο Καλάθης παρά τους 11π. και τις 6ασ. δεν ήταν σε καλή μέρα, με τον Τόμας (14π.) να μην φτάνει. Διψήφιος (11π.), αλλά με κακές επιλογές ο Κιλπάτρικ.

Που κρίθηκε

Η αρχή του δεύτερου μέρους ήταν καθοριστική, αφού το +4 του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο έγινε γρήγορα -9 με σερί 15-0 (46-37, 25′) και από εκείνο το σημείο το προβάδισμα δεν επέστρεψε ποτέ στα χέρια τους, με το 52-51 (30′) να είναι η μικρότερη απόσταση, ενώ στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις ήταν κυρίαρχη, φτάνοντας και στο +15 (76-61), για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπελόσεβιτς, Περούγκα