Παναθηναϊκός – κριτική: “Jet lag” από τη Basket League στην Ευρωλίγκα για Κιλπάτρικ, μία από τα ίδια στο τέλος (videos)

2019-01-18T21:42:00+00:00 2019-01-18T22:47:29+00:00.

John Rammas

18/Jan/19 21:42

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Ζαλγκίρις (82-69) στο Κάουνας για τη 19η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Μέσα σε 3 λεπτά στην τρίτη περίοδο κατέστρεψε ό,τι καλό είχε καταφέρει στο πρώτο ημίχρονο (7π. με 3/3 σουτ, 4ρ., 2λ. σε 12:04), αφού τρία δικά του λάθη επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να αναλάβει τον έλεγχο. Οι κακές στιγμές με τον Άαρον Ουάιτ κυρίως ήταν περισσότερες από τις καλές κι όταν ανέβηκε πάλι σε απόδοση ήταν ήδη αργά (14π. με 2/3δίπ., 3/4τρίπ., 1/2β., 5ρ., 5λ. σε 23:29).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Άρχισε με ένα φόλοου, ένα χουκ και μαζεμένα ριμπάουντ (4π. με 2/2δίπ., 2ρ., 1κλ. σε 6:30) ως ο τρίτος ψηλός του Παναθηναϊκού από το 10′ και μετά, αλλά δεν είχε την ταχύτητα στα πόδια για να συνεχίσει αναλόγως κυρίως στην άμυνα. Επέστρεψε δις στην τρίτη περίοδο με ελάχιστα πράγματα και ποτέ ξανά (άλλο 1ρ. όλο κι όλο σε 3:20).

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Μπήκε δεύτερος στο ροτέισιον για τη θέση του σέντερ (στο 7′), αλλά βγήκε πρώτος… εκτός παιχνιδιού μετά από 0/3 διαδοχικές μονομαχίες με τον Μπράντον Ντέιβις στις δύο άκρες του παρκέ στα επόμενα 2:55, τα οποία ήταν και τα μοναδικά του (1λ.).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Δε βοήθησε πολύ στο καλό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ. σε 8:20) και δεν έδωσε ούτε στο δεύτερο ό,τι θα περίμενε κανείς, τουλάχιστον στην επίθεση, ενώ οι όποιες καλές του στιγμές στην άμυνα χάθηκαν στη γενική -το λιγότερο- μετριότητα (4π. με 2/3δίπ., 0/3τρίπ., 5ρ., 1κλ., 2κοψ., 1λ. σε 21:13).

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Περίμενε το 17′ για να πάρει χρόνο συμμετοχής, αλλά αποδείχθηκε ελάχιστος στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ναι μεν ευστόχησε στο πρώτο σουτ (τρίποντο), αλλά μετά το πήρε πίσω με δύο διαδοχικά και πανομοιότυπα επιθετικά φάουλ. Το παιχνίδι για αυτόν τελείωσε στο 25′ (3π. με 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 2λ. σε 5:54).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Άρχισε απρόσμενα καλά στην επίθεση (6π. με 3/4δίπ. με τους Ντέιβις και Ουάιτ στα πρώτα 6:28), αλλά σιγά-σιγά επέστρεψε στα υπό του μετρίου φετινά του επίπεδα. Κακές επιλογές στην επίθεση και κακές τοποθετήσεις στην άμυνα συνέθεσαν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο. Το 5φ. στο 37′ έβαλε τέλος σε όλα (8π. με 4/8δίπ., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 24:03).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο Ρικ Πιτίνο τον επαίνεσε για πολλοστή φορά πριν από το τζάμπολ, αλλά δεν τον δικαίωσε αυτή τη φορά. Δεν είχε ούτε εκτέλεση, ούτε δημιουργία στην επίθεση, ούτε την απαιτούμενη πίεση στους αντίπαλους κοντούς στην άμυνα κι η συμμετοχή του περιορίστηκε σε 3:58 στο πρώτο ημίχρονο και σε άλλα 5:31 στο δεύτερο (3π. με 1/3τρίπ., 1ασ.).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Έμαθε από το πρώτο χέρι τη διαφορά ανάμεσα στη Basket League και στην Ευρωλίγκα. Ναι μεν ήταν διψήφιος, αλλά με 5/14 σουτ και με πολλά από αυτά, είτε εύστοχα είτε άστοχα, να ξεχειλίζουν από επιπολαιότητα (ένας εναντίον όλων κτλ). Η στατιστική του σε 24:55 (11π. με 4/9δίπ., 1/5τρίπ., 3ασ., 1κλ., 1λ.) παραπλανεί σε πρώτη ανάγνωση.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Πήρε μόλις 4:57 στο πρώτο ημίχρονο, οπότε σκόραρε και τους μοναδικούς του πόντους (layup στον αιφνιδιασμό), για να επιστρέψει στο 33′ και να μη κάνει σχεδόν τίποτα. Η μπάλα ήταν περαστική από τα χέρια του στην επίθεση, ενώ χάθηκε αρκετές φορές στην άμυνα (2π. με 1/1δίπ., 1ρ. σε 9:11).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Η στατιστική λέει: 11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 30:31. Η πραγματικότητα λέει: Επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια (3/8δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β.) ακόμη και τις φορές που διάβασε σωστά την αντίπαλη άμυνα κι αρκετά προβλήματα από τον Νέιτ Ουόλτερς στην επιστροφή του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού υπερέβαλε εαυτόν αρκετές φορές κι έδειξε να είναι “αλλού” όταν η ομάδα τον χρειαζόταν περισσότερο. Το βεβιασμένο άστοχο τρίποντο στο 37′ (69-61) ήταν η τελευταία του ενέργεια, πριν αφήσει το παρκέ στο 38′ (76-61).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Ξεχώρισε με το παραπάνω στην άμυνα, η οποία είναι κι η ειδικότης του, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο (2π. με 1/1δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 11:39). Προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο, αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ. Η αντίδρασή του μετά από το 5φ. στο 39′ ήταν χαρακτηριστική της απογοήτευσής του για την εξέλιξη του παιχνιδιού και της μη ανταμοιβής των κόπων του.

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Χρειάστηκε να ανέβει και στη θέση του σέντερ, έδωσε κάποιες λύσεις με την ενέργειά του, αλλά από ένα σημείο και μετά τα προβλήματα αυξάνονταν διαρκώς και για τον ίδιο, εντός κι εκτός ρακέτας κι ανεξαρτήτως προσωπικού αντιπάλου (7π. με 3/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 6ρ., 1ασ. σε 19:43).