Σεμινάριο μπάσκετ Ομπράντοβιτς με θεατή τον Ολυμπιακό

2019-01-24T20:15:44+00:00 2019-01-24T20:36:09+00:00.

Lefteris Moutis

24/Jan/19 20:15

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εύκολα στην Πόλη από τη Φενερμπαχτσέ (90-75), η οποία έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ! Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Φενερμπαχτσέ, η οποία διατηρούσε διαφορά ασφαλείας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας εξαιρετική συνοχή, επιθετική και αμυντική συμπεριφορά με τον Ομπράντοβιτς να βγάζει μάλιστα ως πρωταγωνιστές παίκτες από το βάθος του πάγκου. Πρώτος σκόρερ ήταν ο μέχρι πρότινος ενδέκατος σκόρερ της ομάδας του, Ερικ Γκριν με 17 πόντους (στο καλύτερο του φετινό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με τη Φενερμπαχτσέ) και παίκτης-κλειδί ο μέχρι πρότινος όγδοος σκόρερ των Τούκρκων, Μπόμπι Ντίξον με 13 πόντους και 10 ασίστ. Πολύ σημαντικός ήταν και ο Νίκολα Κάλινιτς με 16 πόντους.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Γιάνις Τίμα έκανε το δεύτερο καλύτερο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα μετά από αυτό στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας αυτή τη φορά 14 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα και τον ακολούθησε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 13 πόντους.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Απέναντι σε μια ομάδα με τόσο γεμάτο ρόστερ και τόσο ισχυρή έδρα (η Φενέρ είναι η μοναδική ομάδα που είναι αήττητη στην έδρα της στη φετινή Ευρωλίγκα), ο Ολυμπιακός έπρεπε να υπερβάλει εαυτόν για να μείνει ανταγωνιστικός μέχρι τέλους και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Επιθετικά αναποτελεσματικότητα και πολλά λάθη

Η εκκίνηση με τα δυο εύστοχα τρίποντα του Παπανικολάου στα πρώτα λεπτά ήταν ενθαρρυντική, αλλά δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια, καθώς η αστοχία των “ερυθρολεύκων” και τα συνεχόμενα λάθη (4 στο πρώτο πεντάλεπτο και επτά συνολικά στην πρώτη περίοδο) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλουν το ρυθμό τους τρέχοντας σερί 11-0 (15-6, 5′).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά με όποιο διαφορετικό σχήμα και αν χρησιμοποίησε ο Ντέιβιντ Μπλατ και “ανέπνευσε” μόνο όταν βρέθηκαν στην πεντάδα μαζί τρεις φόργουορντ με τον ΛεΝτέι να σκοράρει κυρίως μετά από προσωπικές φάσεις. Το “αναπάντεχο” εκείνης της χρονικής περιόδου ήταν τα δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Γιάνις Τίμα. Οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν (23-23, 14′), αλλά δεν μπορούσαν να προσπεράσουν, καθώς δεν είχαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και τους έλειπε ενέργεια.

Αστοχία Ολυμπιακού και διαφορά υπέρ της Φενέρ

Με πρωταγωνιστή τον Μπόμπι Ντίξον που πήρε φωτιά, η Φενερμπαχτσέ έτρεξε σερί 9-0 (32-23, 17′) εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Πειραιωτών (13 από τους 40 πόντους της στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν από εκεί), οι οποίοι έχαναν εύκολα την επαφή με το σκορ έχοντας σε κακή μέρα στο πρώτο ημίχρονο τους Σπανούλη και Πρίντεζη (έμειναν άποντοι και οι δυο στο πρώτο μέρος).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ είχαν κάκιστα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (37% με 6/16 σουτ) στο πρώτο ημίχρονο με την αποτελεσματικότητα μέσα στο ζωγραφιστό να είναι επίσης κακό (5/11).

Ανέβηκε ο Μιλουτίνοφ, αλλά η Φενερμπαχτσέ έλεγχε το ματς…

Τη σκυτάλη από τον Ντίξον πήρε ο Ντουβερίογλου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Βέσελι ανέβηκε, παρά το μέτριο πρώτο του ημίχρονο και ο Ολυμποιακός δεν μπορούσε να σκοράρει μέσα από τη γραμμή των 6,75 μέτρων και έμενε σταθερά πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε 26 πόντους (στο πρώτο ημίχρονο είχε 28!), αλλά πέτυχε το δεύτερο του δίποντο μόλις στο 29′ με τον Μιλουτίνοφ να είναι αυτός που ύψωσε ανάστημα! Η αποτελεσματικότητα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ήταν αυτή που βοήθησε τους παίκτες του Μπλατ με τον Τουπάν να ευστοχεί σε δυο τρίποντα, τον Τίμα να συνεχίζει να είναι “καυτός” πραγματοποιώντας το καλύτερο του φετινό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα μετά το ματς στο ΟΑΚΑ και τον Σπανούλη να βοηθά επίσης.

Ανάσα ζωής από Τίμα και Στρέλνιεκς, αλλά δεν ήταν αρκετή

Από την άλλη πλευρά, ο Γκριν έβγαζε “φωτιές” στην καλύτερη του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα με τη φανέλα της Φενερμπαχτσέ πετυχαίνοντας 17 πόντους με απόλυτη ευστοχία και έτσι ο Ολυμπιακός “πληγώθηκε” από τους “ρολίστες”…

Το ενθαρρυντικό νέο για τους “ερυθρολεύκους” ήταν ότι συνέχισαν να παλεύουν και έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να μειώσουν για πρώτη φορά σε μονοψήφια επίπεδα (72-63, 34′) με τον Τίμα να εντυπωσιάζει και τον συμπατριώτη και συνονόματο του, Στρέλνιεκς να είναι επίσης αποτελεσματικός.

Η Φενερμπαχτσέ ωστόσο δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα και ευστοχώντας σε δυο μεγάλα σουτ ο Γκούντουριτς και ο Ντίξον, αποσπάστηκε ξανά και πήρε εύκολα τη νίκη μένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Photo credit: Eurokinissi