Παναθηναϊκός: Τα έχασε… όλα στο Τελ Αβίβ! (videos)

2019-01-24T22:26:02+00:00 2019-01-24T22:40:39+00:00.

24/Jan/19 22:26

Το χειρότερο δυνατό σενάριο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο Τελ Αβίβ, που τον φέρνει πολύ κοντά στον οδυνηρό αποκλεισμό! Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τους “πράσινους”, πήρε και τη διαφορά (84-75) και πλέον χρειάζεται μεγάλη ρελάνς από τους πρωταθλητές Ελλάδας για να προλάβουν το “τρένο” των playoffs!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο απέτυχε σε άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι, με την 8η ήττα σε 9 εξορμήσεις εκτός ΟΑΚΑ να τον φέρνει ακόμα πιο κοντά σε πρόωρο “αντίο” στην Ευρωλίγκα!

Η Μακάμπι “λύγισε” τους πρωταθλητές Ελλάδας και τους ανάγκασε σε τρίτη σερί ήττα, με το 8-12 να αφήνει ακόμα πιο πίσω τον Παναθηναϊκό στη μάχη της πρόκρισης, δίνοντας παράλληλα στην ομάδα του Σφαιρόπουλου… αέρα, έχοντας ρεκόρ 9-11!

Εκτός της ήττας, η ζημιά είναι πολλαπλή, αφού χάθηκε και η διαφορά (το +5 του ΟΑΚΑ), κάτι που συνεπάγεται ακόμα πιο δύσκολες προϋποθέσεις στη μάχη της πρόκρισης στα προημιτελικά, με δέκα στροφές να απομένουν.

Οι “πράσινοι” πάλεψαν και πάλι, αλλά ξέμειναν από λύσεις, παρά το νταμπλ-νταμπλ του Καλάθη (14π., 10ασ.) και τους διψήφιους Λοτζέσκι (14π.) και Τόμας (12π.), με τον Καλοϊάρο (20π.) να κάνει μεγάλη ζημιά, ειδικά στο τέλος όταν έγινε η τελική προσπάθεια αντεπίθεσης, με πέντε σερί πόντους όταν το σκορ ήταν στο 74-70…

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Έκλεισε τη ρακέτα

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να αιφνιδιάσει την Μακάμπι με ζώνη και πίεση στην μπάλα. Οι Ισραηλινοί βρήκαν από τα ριμπάουντ δεύτερες επιθέσεις, αλλά ο Καλάθης με 7π. στο πρώτο τετράλεπτο διαμόρφωσε το 8-11.

Με Τόμας, αλλά και τον Πέιν που πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής μετά την επιστροφή του, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη ρακέτα τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16-17, αφού η Μακάμπι ήταν άστοχη από το τρίποντο (1/7).

Αλλαξε τον ρυθμό ο Κοέν

Η είσοδος του Κοέν άλλαξε τα δεδομένα και τον ρυθμό, αφού τα σουτ που δεν έβαλαν οι συμπαίκτες του, τα έβαλε αυτός, με αποτέλεσμα να ανοίξει την “πράσινη” άμυνα. Με 2/2 δικά του τρίποντα η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήρε προβάδισμα με σερί 8-0 (24-20, 11:30”).

Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε ανοικτό γήπεδο στο τρανζίσιον, με τη Μακάμπι να έχει το πάνω χέρι με τον Τάιους από το ζωγραφιστό και τον Ρολ από μέση απόσταση (36-27, 16′).

Η απάντηση ήρθε από τον Λοτζέσκι και τον Τόμας, που πήραν τις προσπάθειες, αλλά το ξέσπασμά τους απλά περιόρισε τη διαφορά (40-35, 20′).

Πληγή το τρανζίσιον

Ο έλεγχος του ρυθμού ήταν πολύ σημαντικός, με τους “πράσινους” να αδυνατούν να σταματήσουν το τρανζίσιον της Μακάμπι, αφού οι δικές του επιθέσεις ήταν ανορθόδοξες, ειδικά στο πέντε εναντίον πέντε.

Με τον Ουίλμπεκιν οι γηπεδούχοι έτρεξαν 11-0 για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (54-39, 24′), με την ομάδα του Πιτίνο να επιχειρεί να βρει… οξυγόνο με τις ατομικές εξάρσεις του Τόμας (56-48, 28′) και με τον Λεκαβίτσιους να έχει την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο σε κατάσταση αιφνιδιασμού (62-54, 30′).

Πλησίασε, αλλά έχασε και τη διαφορά

Με τρίποντο μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο, ο “Λέκα” έφερε την ομάδα του σε απόσταση πέντε πόντων (62-57), αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε εκεί, αφού δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα σουτ που του έδινε η άμυνα των Ισραηλινών (70-59, 34′).

Ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά και με πέντε σερί πόντους του (τρίποντο και δύσκολο δίποντο) μείωσε (70-66, 36′), όπως έπραξε και ο Καλάθης (74-70), αλλά μια κακή εκτίμηση του Θανάση στην άμυνα έδωσε χώρο στον Καλοϊάρο να σουτάρει και να ευστοχήσει για τρεις (77-70, 38′), ενώ με 2/2 βολές έκανε και το 79-70.

Με την υπόθεση νίκη να είναι πλέον… χαμένη, το ζήτημα ήταν η διαφορά και η υπεράσπιση του +5 του ΟΑΚΑ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχραιμία και τις λύσεις στο φινάλε για να επικρατήσουν με +9 και να έχουν το πάνω χέρι και σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Ο Άντζελο Καλοϊάρο ήταν ο πλέον καθοριστικός παίκτης της Μακάμπι στη νίκη επί του Παναθηναϊκού, αφού δεν ήταν μόνο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σφαιρόπουλου (20π.), αλλά αυτός που έβαλε το πιο μεγάλο σουτ, όταν το σκορ ήταν εύθραυστο, κάνοντας το 77-70! Ο Ουίλμπεκιν (13π.) είχε ξεσπάσματα, ενώ τα αντίστοιχα των Καλάθη (14π., 10ασ.) και Λοτζέσκι (14π.) δεν αρκούσαν για τους “πράσινους”.

Που κρίθηκε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν μόνιμα σε θέση… κυνηγού και στο 38′ έφτασε σε απόσταση -4 (74-70), αλλά ο Καλοϊάρο είχε κρύο αίμα και με τρίποντο στο τέλος της επίθεσης έγραψε το 77-70, που έφερε το πλέον καθοριστικό χτύπημα στην ομάδα του Πιτίνο, η οποία δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ…

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Λάτισεβς, Ζαμοΐσκι