Μπάγερν για playoffs ξέφυγε 2 νίκες από τον Παναθηναϊκό! (videos)

2019-01-25T19:51:15+00:00 2019-01-25T20:51:19+00:00.

25/Jan/19 19:51

Ένα πολύ σπουδαίο διπλό πήρε η Μπάγερν στην Μόσχα απέναντι στην Χίμκι με 71-60 και διατηρεί την θέση της στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Οι Ρώσοι μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 28-10 στο ντεμπούτο του κόουτς Κουρτινάιτις που πήρε την θέση του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως στην συνέχεια η Μπάγερν επέστρεψε και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Πλέον μετά από αυτό το σπουδαίο διπλό, η Μπάγερν Μονάχου έχει ρεκόρ 10-11 και έχει εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα, όντας δύο νίκες μπροστά από τον Παναθηναϊκό (8-12), ενώ η Χίμκι έχει ρεκόρ 7-13 και αποχαιρετάει σιγά σιγά τα playoffs.

Το παιχνίδι

Ρώσικο προβάδισμα, αλλά… ντέρμπι

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 7-2 (στο 4′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Το σερί των Ρώσων μεγάλωσε στο… 19-5 (στο 7′), με την Μπάγερν να μην είναι καθόλου καλή και το πρώτο δεκάλεπτο, έληξε με την Χίμκι μπροστά με 28-10!

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, οι Γερμανοί μπήκαν πολύ δυνατά και με σερί 8-0 μείωσαν σε 28-18 (στο 12′). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν, όμως την διαφορά να μειωθεί δραματικά, διατηρούσαν το προβάδισμα με 38-31 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπάγερν να μειώνει σε 40-35.

Γερμανική ανατροπή!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Μόσχα ξεκίνησε με, τους Βαυαρούς να μειώνουν (46-45 στο 25′) με επιμέρους σκορ 10-6, ακόμα περισσότερο από το αρχικό -18 της πρώτης περιόδου και να δείχνουν πως μπορούν να νικήσουν. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάγερν να είναι τρομερή και με συνολικό επιμέρους σκορ 21-10 (!), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 56-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά και με μικρό και γρήγορο σερί, προηγήθηκαν για πρώτη φοράμε διψήφια διαφορά (60-50 στο 32′). 3′ λεπτά περίπου πριν το φινάλε, η Χίμκι δεν μπορούσε να μειώσει και βρισκόταν σταθερά στο -10 (63-53). Στο φινάλε, η Μπάγερν ήταν “αγκαλιά” με την νίκη (69-57 στο 39′) και στην λήξη πανηγύρισε το διπλό στην Μόσχα με 71-60.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 21-10, προηγήθηκε με 56-50, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της μέχρι τέλους και άφησε ολοκληρωτικά πίσω τους, τον “εφιάλτη” του -18 (28-10) της πρώτης περιόδου!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (6/8 σουτ), 4 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λούσιτς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71