Χίμκι: Διέλυσε την Ζαλγκίρις με κυριαρχικό τέταρτο δεκάλεπτο! (videos)

2019-01-31T19:52:54+00:00 2019-01-31T20:37:36+00:00.

31/Jan/19 19:52

Η Ζαλγκίρις στο 30′ προηγούταν με +9 στη Μόσχα, αλλά η Χίμκι σάρωσε τα πάντα στην τέταρτη περίοδο και με 27-8 έφτασε στο 74-64, για να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από τρεις ήττες και να πιάσει στις οκτώ νίκες την ομάδα του Σάρας και τον Παναθηναϊκό!

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και τις νίκες, ανεβαίνοντας στο 8-13 για να μείνει ζωντανή στη μάχη των playoffs, ρεκόρ που έχει πλέον και η Ζαλγκίρις, απέναντι στην οποία η Χίμκι έκανε το 2/2 φέτος!

Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους έδειξε ικανή να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των γηπεδούχων (Σβεντ, Γκιλ) για να επικρατήσει, ήταν μπροστά και με +9 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά στην τελική ευθεία οι γηπεδούχοι με τον Κρόκερ (14π., 4/5 τρίποντα) ήταν ασυναγώνιστοι κι έφεραν τα πάνω-κάτω (επιμέρους 27-8 στην περίοδο)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Χίμκι έκανε καλύτερο ξεκίνημα (10-4, 2:30”), με Τόμας και Κρόκερ, πριν η Ζαλγκίρις ισορροπήσει άμεσα (13-13, 5′), ενώ στη δεύτερη περίοδο πήρε και μικρό προβάδισμα, κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο (36-37, 20′).

Η ομάδα του Σάρας έδειξε ικανή να πάρει τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο, χτίζοντας +8 (41-49, 25′) με τον Γκριγκόνις και ορθολογικό μπάσκετ, που έφερε το 47-56 (30′) με τον Καβαλιάουσκας.

Ομως στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα, η Ζαλγκίρις… κατέρρευσε και όλα άλλαξαν. Ο Κρόκερ “πυροβόλησε” από τα 6,75μ. (4/5) και το 51-58 (32:30”) έγινε 74-61 με επιμέρους 23-3, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Κουρτινάιτις!

Μίκι (20π., 9ριμπ.) και Τόμας (16π., 8ριμπ.) κουβάλησαν την Χίμκι στο σκοράρισμα, αλλά στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε ο Κρόκερ (14π., με 4/5τριπ.) για να δώσει στην ομάδα του τις απαιτούμενες λύσεις για το μεγάλο comeback νίκης! Ο Γκριγκόνις (15π.) ξεχώρισε για την Ζαλγκίρις.

Που κρίθηκε

Η τέταρτη περίοδος τα έκρινε όλα στη Μόσχα. Η Ζαλγκίρις μπήκε με +9 (47-56), αλλά… κατέρρευσε από το 30′ και μετά, αφού από το 51-58 (32:30”) το σκορ βρέθηκε στο 74-61 με σερί 23-3 υπέρ της Χίμκι!

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-37, 47-56, 74-64.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πατέρνικο, Λάτισεβς