“Σούπερ” Μπάγερν πήρε το… θρίλερ με την Φενέρ και βλέπει playoffs! (videos)

2019-01-31T22:54:55+00:00 2019-01-31T23:23:40+00:00.

31/Jan/19 22:54

Μία τεράστια νίκη πήρε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της απέναντι στην Φενέρ με 90-86, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι όπου ήταν εκπληκτικό και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση.

Οι Βαυαροί ήταν εξαιρετικοί απέναντι στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης και παρότι έχασε την ευκαιρία να πάρει την νίκη από την κανονική διάρκεια τελικά, κέρδισε στην παράταση χάρη στην άμυνα της και στις περισσότερες λύσεις που βρήκε στην επίθεση.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Η Μπάγερν πλέον έχει ρεκόρ 11-10 και έχει εδραιώσει την θέση της στην πρώτη οκτάδα, ενώ η Φενέρ γνώρισε την τρίτη ήττα της στην φετινή Ευρωλίγκα και έχει ρεκόρ 18-3.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι με τα… όλα του στο Μόναχο

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Φενέρ και προηγήθηκε από νωρίς με 8-3 (στο 4′), παίζοντας καλή άμυνα. Οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-10 (στο 7′) έπειτα από επιμέρους σκορ 9-2, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπάγερν ξεκίνησε πάλι με “όπλο” την άμυνα της και με σερί 4-0 προηγήθηκε με 24-21 (στο 14′), αφήνοντας την Φενέρ χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, παρότι δυσκολευόταν πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 27-26 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Τούρκους μπροστά με 34-29.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους

Το δεύτερο ημίχρονο στο Μόναχο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη στο παρκέ και να είναι ισόπαλες με 40-40 (στο 24′). Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει το ελάχιστο προβάδισμα με 46-45 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε και πάλι με ισοπαλία 52-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 59-56 (στο 34′), αλλά όλα ήταν ανοιχτά. 3 περίπου λεπτά πριν το τέλος, η Φενέρ γύρισε το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 5-0 και προηγήθηκε με 61-59. Στο φινάλε οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 64-63, όμως η Μπάγερν με 2/2 βολές πήρε ξανά το προβάδισμα με 65-64. Στα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με το σκορ στο 66-64 ο Σλούκας με μία εξαιρετική προσπάθεια ισοφάρισε σε 66-66 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και η Φενέρ προηγήθηκε με 75-73 (στο 43′). Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Λοβέρν με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 80-80 και να στέλνει το ματς και σε δεύτερη παράταση!

Δεύτερη παράταση

Στην δεύτερη παράταση, η Μπάγερν ξεκίνησε με 5-0 σερί και προηγήθηκε με 85-80. Οι γηπεδούχοι τελικά κερδίσαν με 90-86 βγάζοντας πάρα πολύ ενεέργεια και σπουδαία άμυνα.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη παράταση, όπου η Μπάγερν δέχθηκε μόλις 6 πόντους και έπαιξε εξαιρετική άμυνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν και πάλι εξαιρετικός με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιόβιτς με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80, 90-86