Η ΤΣΣΚΑ “άγγιξε” την 100άρα κόντρα στην Μπούντουτσνοστ με… μαγική 3άδα!

2019-02-01T20:06:43+00:00 2019-02-01T20:51:38+00:00.

01/Feb/19 20:06

Η ΤΣΣΚΑ πάτησε “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετικό αμυντικό πρόσωπο επικράτησε με 99-69 απέναντι στην Μπούντουτσνοστ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασαν την απόδοση στο δεύτερο μισό και με την τριάδα των Ντε Κολό (26π, 7ρ, 7ασ), Χάκετ (17π) και Χάινς (11π, 4ρ, 7ασ) να κάνει τη διαφορά έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη.

Αντιθέτως, η Μπούντουτσνοστ δεν άντεξε αφού τα λάθη ήταν πολλά (16) και ο Μπιτάτζε παρουσίασε απογοητευτικό πρόσωπο ολοκληρώνοντας τον αγώνα με… μηδέν πόντους και -9 στο σύστημα αξιολόγησης.

Δείτε τα highlights του Ντάνιελ Χάκετ

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

H ΤΣΣΚΑ θέλησε να δώσει γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και έπειτα από ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο των Χάινς και Κουρμπάνοφ αντίστοιχα, ξέφυγε με +10 (20-10). Η Μπούντουτσνοστ όπως αναμενόταν βρέθηκε από νωρίς σε ρόλο κυνηγού αλλά αυτό δεν την πτόησε.

Με κορυφαίο παίκτη της τον Νόρις Κόουλ πλησίασε αρχικά σε 28-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ λίγες κατοχές αργότερα μείωσε 38-33 έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Αμερικανού.

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα και με 6/13 τρίποντα διαμόρφωσαν το 46-35 στο 16′. Οι άμυνες απουσίαζαν, τα ποσοστά των δύο ομάδων ήταν υψηλά και κάπως έτσι ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο εντυπωσιακό 52-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά την εξαιρετική απόδοση των Ντε Κολό (14π) και Χάινς (11π, 5ασ) στο πρώτο μισό, ο ρωσικός σύλλογος δεν κατάφερε να εξασφαλίσει προβάδισμα ασφαλείας αφού η περιφερειακή άμυνα παρουσίασε μεγάλα κενά.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η εικόνα δεν άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να ξεφύγει ώστε να “καθαρίσει” οριστικά την υπόθεση νίκη αλλά το τρίποντο του Νίκολιτς έφερε την Μπούντουτσνοστ σε απόσταση μίας κατοχής (55-52, 22′).

Οι Μαυροβούνιοι θα είχαν περισσότερες πιθανότητες αν ο Μπιτάτζε δεν βρισκόταν σε τόσο κακή ημέρα. Σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής ο νεαρός σέντερ είχε… μηδέν πόντους με 0/3 δίποντα, 0/4 βολές και -7 στο σύστημα αξιολόγησης.

Απόλυτα φυσιολογικά η Μπούντουτσνοστ δεν άντεξε μέχρι τέλους και είδε την ΤΣΣΚΑ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει με +11 (72-61) και να σταθεροποιεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Ντάνιελ Χάκετ ο οποίος σταδιακά ανέβασε την απόδοση του.  Σκόραρε, έπαιξε άμυνα, δημιούργησε και ήταν αυτός που με δικό του καλάθι έφτασε τους 17 πόντους και διαμόρφωσε το 81-63 με περίπου 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Τελικά οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα είδαν την διαφορά να ξεφεύγει σε υπερβολικά επίπεδα σε σχέση με την απόδοση τους. Η ΤΣΣΚΑ “άγγιξε” την 100άρα και επικράτησε τελικά με 99-69 χάρη σε ένα καταπληκτικό αμυντικά δεύτερο ημίχρονο με παθητικό μόλις 22 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 52-47, 72-61, 99-69

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντε Ντε Κολό είναι για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο απόλυτος MVP της ΤΣΣΚΑ. Ο Γάλλος πάτησε παρκέ για 26 λεπτά και πρόλαβε να πετύχει 26 πόντους μαζί με 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όντας απολαυστικός σε εκτέλεση και δημιουργία.