Το έκανε ντέρμπι η Νταρουσάφακα, το “καθάρισε” η Ρεάλ! (videos)

2019-02-01T20:09:01+00:00 2019-02-01T20:09:28+00:00.

01/Feb/19 20:09

Η Νταρουσάφακα έκανε τρομερό come back, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τις λύσεις και πανηγύρισε στο φινάλε μία ακόμα εκτός έδρας νίκη!

Η Νταρουσάφακα έφτασε κοντά σε μία τεράστια ανατροπή, όμως η Ρεάλ έκανε τα πάντα σωστά στο φινάλε και με σκορ 86-82 πήρε το ”διπλό” στην Τουρκία, για την 21η αγωνιστική!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ παρέμεινε δεύτερη με ρεκόρ 16-4, ενώ η Νταρουσάφακα συνεχίζει με 3 νίκες σε 21 αγώνες.

Για την 22η αγωνιστική, η Νταρουσάφακα φιλοξενείται από την Αρμάνι (8/2, 21:45), ενώ η Ρεάλ ταξιδεύει στην Μόσχα, για το μεγάλο ντέρμπι με την Ρεάλ (8/2, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τον Άντονι Ράντολφ να είναι ιδιαίτερα… ορεξάτος, η Ρεάλ παρά το αρχικό 6-6, πάτησε γκάζι και πήρε μία καλή διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-16, με τους Μαδριλένους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς.

Σε ανάλογο ρυθμό και η δεύτερη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τους Κλέμεν Πρέπελιτς και Τρέι Τόμπκινς να ανεβάζουν στροφές και την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 15! Ο Τόνι Ντάγκλας ήταν και πάλι μπροστάρης για τους γηπεδούχους, όμως το 38-53 στο 20′ τα λέει όλα!

Η Νταρουσάφακα το έκανε ντέρμπι, η Ρεάλ το ”καθάρισε”!

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να διατηρούν την διψήφια διαφορά, με τον Τζέισι Κάρολ να μπαίνει στην επιθετική τους εξίσωση. Με το σκορ στο 59-72, οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο, με την Νταρουσάφακα να μην έχει πει όμως την τελευταία της κουβέντα.

Με ένα γρήγορο 7-0, οι Τούρκοι πλησίασαν στους 6 (66-72), χάρη στους Τόνι Ντάγκλας και Τζέρεμι Έβανς. Η αντεπίθεση δεν έμεινε εκεί, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στον έναν (79-80) στο 38′! Ο Γκουστάβο Αγιόν με 2/2 βολές έκανε το 79-82, η ”Ντάρου” όμως είχε Ντάγκλας και με τρίποντο στο -38” ισοφάρισε σε 82-82.

Με 17” να απομένουν, ο Ουόλτερ Ταβάρες με 2/2 βολές έκανε το 82-84 και οι γηπεδούχοι είδαν τον Ράντολφ να κόβει το ντράιβ του Ντάγκλα, φάση που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του! Το αντιαθλητικό στον Φακούντο Καμπάτσο έστειλε το τελικό σκορ στο 86-82.

Πού κρίθηκε: Ο Άντονι Ράντολφ έκοψε την προσπάθεια του Τόνι Ντάγκλας στα -3” και με το σκορ στο 82-84. Η συνέχεια βρήκε τον Φακούντο Καμπάτσο να κάνει 2/2 από την γραμμή των βολών και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην προσπάθεια της Νταρουσάφακα.

Παίκτης-κλειδί: Η Ρεάλ είχε για ακόμα μία φορά πολλούς πρωταγωνιστές, όμως αν πρέπει να ξεχωρίσει κάποιος, αυτός είναι ο Άντονι Ράντολφ. Ο Σλοβένος φόργουορντ σκόραρε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ήταν αυτός που έβγαλε την άμυνα του ματς.

Εξαιρετικό βράδυ για τον Τόνι Ντάγκλας, που με 27 πόντους, έκανε ό,τι μπορούσε για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86