Μιλάνο: Τεράστιο διπλό για… playoffs στα Κανάρια Νησιά σε ματς “θρίλερ”! (video)

2019-02-01T23:25:23+00:00 2019-02-02T00:04:00+00:00.

01/Feb/19 23:25

Ένα τεράστιο διπλό πήρε η Μιλάνο στην έδρα της Γκραν Κανάρια με 106-104 στην παράταση και πλέον συνεχίζει το “κυνήγι” μίας θέσης στα playoffs.

Το παιχνίδι είχε σπουδαίο ρυθμό σε ολόκληρη την διάρκεια του και υψηλό σκορ, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Τελικά με το τρίποντο του Έρικσον, οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου το Μιλάνο τελικά κατάφερε να “δραπετεύσει”.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 10-11 και “παλεύει” για την είσοδο στην οκτάδα, ενώ η Γκραν Κανάρια έχει ρεκόρ 6-15.

Το παιχνίδι

Ισπανικό προβάδισμα από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μιλάνο και προηγήθηκε με 10-4 (στο 5′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Οι Ιταλοί αύξησαν το προβάδισμα τους στο 19-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με την Γκραν Κανάρια έπειτα από επιμέρους σκορ 16-8, να προηγείται με 28-27!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός και οι δύο ομάδες αρκετά άστοχες, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-31 (στο 14′). Γκραν Κανάρια και Μιλάνο ήταν ισόπαλες με 37-37 (στο 17′) και ο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την ισπανική ομάδα να προηγείται με 46-39.

Ανησυχία στην Αρμάνι Μιλάνο: Τραυματίστηκε στο γόνατο ο Γκουντάιτις!

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στις Κανάριες Νήσους ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι πολύ επιθετικές και την Γκραν Κανάρια να προηγείται με 58-52 (στο 24′). Η διαφορά για την ισπανική ομάδα έφτασε και στο +9 (64-55 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Αρμάνι να κάνει επιμέρους σκορ 13-3 και να προηγείται πλέον εκείνη με 68-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, το ντέρμπι καλά κρατούσε και η Μιλάνο είχε ένα σημαντικό προβάδισμα με 81-75 (στο 34′) και με επιμέρους σκορ 13-8. 3′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, οι Ιταλοί ήταν στο +5 (85-80) και φαβορί για το διπλό. Στο φινάλε η Μιλάνο με 2/2 βολές του Μίτσοβ έκανε το σκορ 89-86, όμως με ένα “τρελό” και οριακό τρίποντο, ο Έρικσον έστειλε το ματς στην παράταση (89-89).

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μιλάνο ήταν πιο συγκεντρωμένη και με επιμέρους σκορ 6-2, προηγήθηκε με 95-91 και έγινε φαβορί για το διπλό. Οι Ισπανοί όμως αντέδρασαν και μείωσαν σε 98-96, ενώ ο Κουζμίνσκας με 2/2 βολές έκανε το σκορ 100-96. Τελικά, η Μιλάνο στην λήξη πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 106-104, με τον Έρικσον να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης!

Που κρίθηκε: Στην παράταση, όπου η Μιλάνο έδειξε πιο έτοιμη, πιο εύστοχη και πήρε τελικά μία μεγάλη νίκη, χάρη στην ευστοχία της στις βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς μέχρι να αποβληθεί (35ο λεπτό) ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικοί για τους Ιταλούς ήταν ο Μίτσοβ με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Νάναλι με 22 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-106