Παναθηναϊκός-κριτική: ΔΕ χάνει με τέτοιο Καλάθη, ζητείται συνέπεια από Γκιστ, Κιλπάτρικ και τους υπόλοιπους (videos)

2019-02-01T23:14:36+00:00 2019-02-02T00:12:03+00:00.

John Rammas

01/Feb/19 23:14

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Αναντολού Εφές (88-75) στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Δεν άρχισε καλά επιθετικά (0/2 σουτ, 2ρ. στα πρώτα 5:09), ενώ αμυντικά δεν είχε πολλά προβλήματα από τον Αντριέν Μοερμάν. Ανέβηκε στη συνέχεια και δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από ό,τι οι αντίπαλοι σε αυτόν (14π. με 6/10δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 6ρ., 1κλ.), ενώ είχε και κάποιες καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Ήταν η τρίτη επιλογή για τη θέση του σέντερ (πρώτη είσοδος στο 11′) κι είχε τις στιγμές του στην επίθεση και μόνο (4π. με 2/2δίπ., 1ρ.). Αμυντικά ήταν ακόμη μία φορά αργός, είχε -4 στο +/- στο πρώτο ημίχρονο κι ολοκλήρωσε στο -12 (4π. με 2/2δίπ., 1ρ. σε 5:40).

#9 ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Η μπάλα δεν πέρασε πολλές φορές από τα χέρια του στην επίθεση, ενώ, όποτε γινόταν αυτό, οι συνθήκες δεν ήταν οι κατάλληλες για να πάρει κάποια προσπάθεια. Έτσι επικεντρώθηκε στην άμυνα και κυρίως στον Κρούνο Σίμον. Ήταν από τους πιο αποτελεσματικούς στο αμυντικό ριμπάουντ, πήρε πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο, έστω χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά με γεμάτη στατιστική (6π. με 3/4δίπ., 0/3τρίπ., 7ρ., 3ασ., 1κλ. σε 30:03).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Πάτησε παρκέ στο 5′ κι ήταν απορίας άξιο πώς θα τα βγάλει πέρα με τον Τίμπορ Πλάις των 221 εκατοστών. Παραδόξως το πρόβλημα ήταν μακριά από το καλάθι, αφού ο 29χρονος Γερμανός σέντερ το έχει το σουτ από μέση απόσταση. Παρότι γενικά δεν είναι στα καλύτερά του, τα πήγε καλύτερα με τον Μπράιαντ Ντάνστον, σε βαθμό που σημείωσε το πρώτο του double-double από τον Δεκέμβριο του 2017 (11π. με 4/6δίπ., 10ρ., 1ασ., 2λ. σε 20:55).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Έπαιξε για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα επί Ρικ Πιτίνο και μάλιστα ήταν και στην αρχική 5άδα. Ο ρυθμός συνήθως δεν είναι για τα δικά του μέτρα, αλλά… δίδαξε πώς γίνεται η δουλειά ακόμη κι έτσι. Δε βοήθησε στο ριμπάουντ, αλλά τουλάχιστον έβγαινε σωστά στις βοήθειες στην άμυνα (8π. με 4/4δίπ., 2ασ. σε 13:25).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ήταν η κλασική αλλαγή του Νικ Καλάθη (πρώτη είσοδος στο 9′), δεν έπαιξαν ποτέ μαζί αυτή τη φορά, αλλά κι ο ίδιος δεν έπαιξε πολύ (2π. με 1/2δίπ. σε 4:46).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Δεν απέφυγε τις επιπολαιότητες στην επίθεση, όχι ως προς τη ταχύτητα/βιασύνη με την οποία εκτέλεσε ορισμένες φορές, αλλά ως προς την κατάχρηση της ντρίμπλας, παρόλα αυτά έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα, έστω σε σύνολο τριών (13π. με 3/7δίπ., 2/4τρίπ., 1/1β., 2ρ., 1ασ., 1κλ. σε 27:58). Προσπάθησε και στην άμυνα κυρίως πάνω στον Ροντρίγκ Μπομπουά, αλλά χωρίς να ευθύνεται ο ίδιος για το ξέσπασμά του στην τρίτη περίοδο, αφού ήταν στον πάγκο.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Ήρθε από τον πάγκο στο 8′ και με σωστές επιλογές (ποστάρισμα Σέιν Λάρκιν) κι ισορροπία στο σουτ άρχισε με 3/3 σουτ. Δεν ευστόχησε στη συνέχεια (6π. με 3/5δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 2λ. σε 16:10). Δεν έδωσε πολλά περισσότερα στην άμυνα.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο (9π. με 2/2 σουτ, 4/4β., 1ασ., 1λ. στα πρώτα 8:38), διάβασε αρκετές φορές εξαιρετικά την αντίπαλη άμυνα για να φτάσει ο ίδιος μέχρι το καλάθι, στη δεύτερη επικεντρώθηκε στη δημιουργία (6ασ. στο 18′), ενώ συγχρόνως κρατούσε χαμηλά τον Βασίλιε Μίτσιτς. Ξαναπήρε τα πάνω του στην τέταρτη περίοδο κι έκανε άπαντες να αναρωτιούνται αν θα ήταν αυτή η στιγμή του ιστορικού triple-double. Το (ξανα)έχασε για ελάχιστα (20π. με 5/9δίπ., 2/3τρίπ., 4/4β., 8ρ., 13ασ., 1κλ., 5λ. σε 35:14).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Απείχε πολύ από τον Θανάση Αντετοκούνμπο με τις καλές άμυνες και τα 4:13 από το 9′ και μετά ήταν και τα μοναδικά του μέχρι την επιστροφή για άλλα 1:46 στο τελευταίο 2λεπτο κι όταν όλα είχαν κριθεί. Ένα alley-oop κάρφωμα από ασίστ του Νικ Καλάθη στο 12′ (28-19) κι άλλο ένα στο 39′ (86-70) ήταν οι καλύτερές του στιγμές (4π. με 2/3δίπ., 2ρ. σε 5:49).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Είχε τη διάθεση και την ενέργεια, όχι και το αποτέλεσμα (0./3δίπ., 2ρ., 1λ. σε 13:22). Ήταν επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια, ενώ δυσκολεύτηκε στην άμυνα ακόμη και με τον Μπρουκ Μότουμ. Ολοκλήρωσε με αρνητικό πρόσημα στο PIR (-3).