Εφές: Επιστροφή στις νίκες με… εκπληκτικό Σιμόν και σταθερά τέταρτη! (video)

2019-02-07T20:14:15+00:00 2019-02-07T20:40:30+00:00.

07/Feb/19 20:14

Χάρη σε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές κέρδισε σχετικά εύκολα εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 93-74 και συνεχίζει να “παλεύει” για το πλεονέκτημα έδρας, στα playoffs.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλοί και ειδικότερα στην δεύτερη περίοδο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Εφές αντέδρασε και χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και ένα “σούπερ” ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο, πανηγύρισαν την σημαντική νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον οι Τούρκοι, έχουν ρεκόρ 14-8 και παραμένει σταθερά στην τέταρτη θέση, ενώ η Γκραν Κανάρια έχει ουσιαστικά αποκλειστεί από τα playoffs με ρεκόρ 6-16.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Αναντολού Εφές και προηγήθηκε με 10-3 (στο 3′), χάρη στην καλή επιθετική της λειτουργία. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα άνετο προβάδισμα με 20-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με την Εφές μπροστά με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Ισπανοί ξεκίνησαν με σπουδαίο επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 29-28 (στο 14′).Το επιμέρους σκορ της Γκραν Κανάρια έφτασε στο 20-7 και το προβάδισμα της στο +6 (39-33 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Εφές, πίσω στο σκορ με 46-43.

Το “καθάρισε” η Εφές στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 10-4 και να προηγούνται ξανά με 53-50 (στο 24′). Το επιμέρους σκορ των Τούρκων μεγάλωσε στο 18-9 και το προβάδισμα τους στο +6 (61-55 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Εφές να είναι μπροστά με 69-60 και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-2, ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +16 (78-62 στο 34′) και “κλείδωσαν” την νίκη. 2′ λεπτά περίπου πριν την λήξη, η Εφές ήταν στο +12 (84-72) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο φινάλε οι παίκτες του κόουτς Αταμάν, πανηγύρισαν την νίκη με 93-74.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 69-60 υπέρ της Εφές και με ένα επιμέρους σκορ 9-2 οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 78-62 και “καθάρισαν” το ματς. Επίσης σημείο-κλειδί για την νίκη, ήταν και το επιμέρους σκορ 26-14 της Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιμόν ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ παράλληλα είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, κάνοντας ρεκόρ καριέρας. Επίσης πολύ καλός ήταν ο Λάρκιν με 18 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μίτσιτς με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-46, 69-60, 93-74