Χίμκι: “Άλωσε” την Ποντγκόριτσα με ΤΡΟΜΕΡΟ Μίκι! (videos)

2019-02-07T20:44:05+00:00 2019-02-07T22:01:02+00:00.

07/Feb/19 20:44

Η Χίμκι χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Τζόρνταν Μίκι έφυγε με τη νίκη από την Ποντγκόριτσα κόντρα στην Μπουντούτσνοστ (90-98) και ανέβηκε στο 9-13!

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις… επέζησε από ένα μεγάλο ντέρμπι στο Μαυροβούνιο, με τον Μίκι να είναι ο σταρ της βραδιάς κι αυτός που έκρινε τα πάντα, σκοράροντας 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Με τη δεύτερη σερί νίκη της η Χίμκι ανέβηκε στο 9-13 και συνεχίζει να έχει ελπίδες για την οκτάδα, ενώ η Μπουντούτσνοστ έμεινε στο 6-16 και στην προτελευταία θέση.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα με αποτέλεσμα το 16-11 (5′), αλλά η συνέχεια της Χίμκι ήταν ακόμα καλύτερη (18-22, 8:30”), με τον Μόνια να προσφέρει.

Η μπάλα για την Μπουντούτσνοστ πήγε στον Κόουλ και μαζί με τον Μπάροβιτς συνετέλεσαν για το 43-37 (17′), αλλά ο Τζένκινς δεν την άφησε να ξεφύγει (46-45, 20′).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το +6 της ομάδας του Ρέπεσα (59-53, 25′) να βρίσκει απάντηση από τον Τόμας (65-68, 30′).

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική, με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή (87-85, 38:30”) με τον Μπιτάτζε, αλλά Μίκι και Μάρκοβιτς έδωσαν το πάνω χέρι στη Χίμκι, η οποία έκανε επιμέρους 1-10 για να φύγει θριαμβεύτρια!

Ο,τι κι αν έκανε ο Νόρις Κόουλ (20π.) και ο Μπιτάτζε (17π., 7ριμπ.) για την Μπουντούτσνοστ, ο Τζόρνταν Μίκι ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά για τη Χίμκι (25π., 17 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) κρίνοντας το νικητή, έχοντας συμπαράσταση από τον Τζένκινς (17π.).

Που κρίθηκε

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στην Ποντγκόριτσα, με τη Χίμκι να κάνει την καθοριστική… προσπέραση στην τελική ευθεία, αφού στο τελευταίο 1,5 λεπτό έκανε σερί 1-10 και το 87-85 έγινε 88-95 για να επικρατήσει.

Δεκάλεπτα: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98.

Διαιτητές: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Φριτς