Παναθηναϊκός – κριτική: Κλασική περίπτωση βλάβης

2019-02-08T20:47:21+00:00 2019-02-08T20:51:10+00:00.

John Rammas

08/Feb/19 20:47

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (85-66) στο Ulker Sports and Event Hall για την 22η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Ήταν από τους αποτελεσματικούς παίκτες του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά (7π. με 2/4 σουτ, 2/2β., 1ασ. στα πρώτα 6:36), αλλά δε συνέχισε αναλόγως στην επιστροφή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (0/2 σουτ, 1ρ., 1λ.), ούτε στην άμυνα, Νικολό Μέλι θέλοντος. Έκανε ακόμη λιγότερα στο δεύτερο ημίχρονο (13π. με 4/7δίπ., 1/4τρίπ., 2/2β., 6ρ., 2ασ., 1κοψ., 1λ. σε 27:19).

#3 ΕΪΝΤΡΙΑΝ ΠΕΪΝ
Αποκτήθηκε για να δώσει λύσεις στη ρακέτα, αλλά ήταν η τρίτη επιλογή για τη θέση του σέντερ. Σκόραρε στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθάρισε 2 ριμπάουντ, αλλά τα χαζά 2 φάουλ (επιθετικό το δεύτερο) σε 1:46 τον έστειλαν γρήγορα πίσω στον πάγκο. Κάθισε σε αυτόν μέχρι τέλους.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Υπό διαφορετικές συνθήκες δύσκολα θα έπαιρνε χρόνο συμμετοχής. Η μεγάλη διαφορά τον πέρασε στο παρκέ στο 35′ και δεν έκανε απολύτως τίποτα σε 5:43.

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Δεν έκανε πολλά πράγματα στο πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του (3π. με 1/1τρίπ. και προβλήματα από τον Τζίτζι Ντατόμε στην άμυνα στα πρώτα 7:57) και δεν κατάφερε ποτέ να ανεβάσει ρυθμό. Το 33,3% εντός πεδιάς ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της παρουσίας του σε 27:12 (5π. με 1/4δίπ., 1/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1λ., 3κοψ.).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Ήρθε στο 6′ ως ο δεύτερος σέντερ μετά από τον Ίαν Βουγιούκα, αλλά στην ουσία δεν ήρθε ποτέ. Ανεξαρτήτως αντιπάλου (Λοβέρν ή Ντουβερίογλου, τραυματίας ο Γιαν Βέσελι) τα προβλήματα περίσσευσαν και στις δύο άκρες του παρκέ. Δε μπόρεσε να νικήσει κανέναν σε δύναμη στην επίθεση, ενώ ήταν αλλού για αλλού στην άμυνα, είτε έμενε στη ρακέτα είτε έβγαινε για βοήθεια. Δυστυχώς για όλους έχει συνηθίσει άπαντες σε τέτοιες εμφανίσεις φέτος (4π. με 2/6δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2λ. σε 21:14).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Ήταν κι αυτή τη φορά στην αρχική 5άδα κι αποδείχτηκε ό,τι πιο αισιόδοξο υπήρχε στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Είχε 2 πόντους (1/1δίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα πρώτα 3:47, επέστρεψε γρήγορα στο 12′ για άλλους 4 πόντους (2/2δίπ.) με έξυπνες κινήσεις, ενώ με εξαίρεση κάποιες αργές αντιδράσεις στην άμυνα αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα από τον Άχμετ Ντουβερίογλου. Έπαιξε και στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, αλλά προφανώς δεν περίμενε κανείς να ήταν αυτός που θα άλλαζε τις ισορροπίες (6π. με 3/3δίπ., 2ρ., 2ασ. σε 11:17).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Δεν ξεκούρασε τον Νικ Καλάθη, ούτε ήταν καλύτερος ούτε στην κοινή τους παρουσία στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο. Ό,τι καλύτερο έκανε, αυτά τα λίγα (3π. με 0/1δίπ., 1/2τρίπ., 1ασ., 1λ. σε 15:20), ήρθαν στο τελευταίο 2λεπτο, όταν όλα είχαν κριθεί (προ πολλού).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Άρχισε διστακτικός για τα δεδομένα του (3π. με 0/1δίπ., 3/3β. στα πρώτα 5:16) και συνέχισε μέχρι τους career-high 19 πόντους (8/12δίπ., 0/4τρίπ., 3/4β.). Και; Τίποτα δεν είχε σημασία, αφού όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο. Μέσα σε όλα, όσους έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο τους έφαγε από τον Έρικ Γκριν. Είχε και 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 29:15.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Έπαιξε για 5:20 από το 6′ και μετά και δεν πήρε καμία προσπάθεια για σουτ, όχι πως βγήκε και κάνα play για αυτόν, ενώ είχε και πρόβλημα από την άμυνα στον Μελί Μαχμούτογλου. Σε μία ανύποπτη στιγμή στο 11′ τραυματίστηκε στον δικέφαλο του δεξιού ποδιού και τέλος (1ασ., 1λ.).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Ο Μπόμπι Ντίξον του έγινε κολλιτσίδα πρώτη περίοδο κι από ό,τι φάνηκε ήταν αρκετό για να τον βγάλει εκτός ρυθμού (1π. με 0/3 σουτ, 1/2β., 2ρ., 2ασ. στα πρώτα 9:20). Αστοχία, επιπολαιότητα κι εκνευρισμός εναλλάσσονταν στο παιχνίδι του κι ως συνήθως μαζί του υπέφερε όλος ο Παναθηναϊκός (8π. με 2/5δίπ., 1/3τρίπ., 1/2β., 4ρ., 5ασ., 1κλ., 4λ. σε 29:33).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Επιστρατεύτηκε στο 8′ για τις γνωστές, καλές άμυνες, σαν να μην έφτανε πως δεν έκανε τη δουλειά αναλώθηκε και σε προσπάθειες στην επίθεση που δεν τον αναλογούν (3π. με 1/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β.). Επέστρεψε στο 36′, όταν ακόμη κι η Φενέρμπαχτσε έδειχνε να είχε παρατήσει το παιχνίδι (6π. με 2/2δίπ., 0/2τρίπ., 2/6β., 2ρ., 1ασ. σε 12:48).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Μοίρασε τα 13:13 σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, αλλά με ελάχιστη συνεισφορά. Κυνήγησε τον Τζίτζι Ντατόμε και τους υπόλοιπους στην άμυνα, αλλά υπήρχαν φορές που έμοιαζε να τρέχει άσκοπα. Πήρε μόλις ένα σουτ και γενικά έκανε ελάχιστα (0/1δίπ., 2ρ., 1κλ.).