ΤΣΣΚΑ: Άνετη νίκη με… 100άρα και σούπερ Κλάιμπερν-Σέρχι! (videos)

2019-02-21T19:43:14+00:00 2019-02-21T20:19:15+00:00.

21/Feb/19 19:43

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρά τις απουσίες του Ντε Κολό και του Χίγκινς, βρέθηκε σε καλό βράδυ και κέρδισε άνετα στην Μόσχα με 107-85, την Γκραν Κανάρια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, παρότι δεν μπήκαν καλά στον αγώνα, έλεγξαν τον ρυθμό και τον Κλάιμπερν σε καλό βράδυ, έπαιξαν καλό μπάσκετ και σκληρή άμυνα, με αποτέλεσμα να… “καθαρίσουν” από νωρίς την υπόθεση νίκη στην Μόσχα.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει πλέον 18-5 ρεκόρ και βρίσκεται στην δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ η Γκραν Κανάρια υπέπεσε στην 17η ήττα της (6-17), στην Ευρωλίγκα.

Μάλιστα η ρώσικη ομάδα, έκανε ρεκόρ στην ιστορία της, στο παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια, σε εύστοχα δίποντα πετυχαίνοντας 34/45!

Το παιχνίδι

Με “σβηστές” μηχανές και… Κλάιμπερν μπροστά η ΤΣΣΚΑ

Δυναμικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με την ΤΣΣΚΑ να έχει μικρό προβάδισμα με 12-10 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 18-10 (στο 6′). Οι Ισπανοί μείωσαν σε 21-17 (στο 8′), δείχνοντας ανταγωνιστικοί και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 29-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν επιμέρους σκορ 8-5 και απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (37-25 στο 14′). Το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ είχε παγιωθεί σε διψήφια επίπεδα (43-30 στο 17′), χάρη στην καλή της άμυνα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 56-42.

Άνετα την νίκη η “αρκούδα”

Το δεύτερο ημίχρονο στην Μόσχα ξεκίνησε με, την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα με 70-50 (στο 25′) και να είναι “αγκαλιά” με την νίκη, έπειτα από επιμέρους σκορ 14-8. Η Γκραν Κανάρια δεν μπορούσε να μειώσει, η διαφορά παρέμενε πολύ μεγάλη (76-57 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους Ρώσους στο +20 (83-63).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Γκραν Κανάρια προσπαθούσε να μειώσει και το σκορ έγινε 88-71 (στο 34′), με την ΤΣΣΚΑ να έχει χαλαρώσει. 3′ λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με 96-80 και στο τέλος πανηγύρισαν την νίκη με 107-85.

Που κρίθηκε: Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όπου η ΤΣΣΚΑ αύξησε το +14 του ημιχρόνου, σε +20 με επιμέρους σκορ 14-8 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλάιμπερν ήταν και πάλι εξαιρετικός με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Σέρχι με 18 πόντους και 7 ασίστ και ο Πίτερς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 56-42, 83-63, 107-85