Μιλάνο: Κέρδισε τη Μακάμπι και βάζει πλώρη για playoffs! (videos)

2019-02-21T22:43:09+00:00 2019-02-21T22:43:09+00:00.

21/Feb/19 22:43

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς, η Μιλάνο κέρδισε στην Ιταλία την Μακάμπι και ανεβαίνει και πάλι βαθμολογικά! Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάικ Τζέιμς!

Στο πιο σημαντικό βαθμολογικά ματς της βραδιάς, η Μιλάνο μπόρεσε και πανηγύρισε στο τέλος απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 87-83!

Έτσι, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 12-11, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμεινε στις 10 νίκες σε 23 αγώνες. Επιπλέον, οι νικητές κάλυψαν και το -2 του πρώτου αγώνα, όταν στις 27/12/18, η ισραηλινή ομάδα είχε κερδίσει την ιταλική με 94-92, για την 15η αγωνιστική

Για την 24η αγωνιστική, η Μιλάνο φιλοξενείται από τη Χίμκι (28/2, 19:00), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται τη Νταρουσάφακα (28/2, 21:05).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

H εξέλιξη: Η Μακάμπι ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα το ματς και με μπροστάρη τον Τζόνι Ο’Μπράιαντ στην επίθεση, μπόρεσε και βρήκε απαντήσεις στους Τζεφ Μπρουκς και Κάλεμπ Ταρζέφκσι, ο οποίος πάτησε και πάλι παρκέ, μετά την 16η αγωνιστική.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην θεωρία και οι δύο ομάδες φρόντισαν να το κάνουν και πράξη. Η δεύτερη περίοδος είχε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Απόδειξη το 47-47 του ημιχρόνου, με τον Κέρτις Τζέρελς να ανεβαίνει αισθητά, όμως ο Σκότι Ουίλμπεκιν απέδειξε γιατί είναι ο ηγέτης της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Ματσάρα και τελικά… Μιλάνο!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το ματς. Με την ομάδα του Τελ Αβίβ να προηγείται με 47-51. Όμως, οι Ιταλοί όχι μόνο αντέδρασαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 59-53 στο 28′, με τον Μάικ Τζέιμς να αργεί, αλλά να παίρνει τελικά μπρος. Και ενώ η Μιλάνο είχε ευκαιρίες να διευρύνει την διαφορά, Τάρικ Μπλακ και Μάικλ Ρολ είχαν αντίθετη άποψη και μείωσαν σε 64-62 ενόψει και της τέταρτης περιόδου.

Η Μακάμπι το… έπιασε από εκεί που το άφησε και με τον Ρολ σε μεγάλη βραδιά, πέρασε και πάλι μπροστά με 72-73. Ο Μπρουκ αντέδρασε και μαζί του και η Αρμάνι, με το σκορ να πάει στο 82-73 στο 38′, μετά από ένα σημαντικό 10-0 των γηπεδούχων! Η ισραηλινή ομάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 84-80, ενώ ο ΝτιΆντρε Κέιν έχασε μοναδική ευκαιρία να μείωσε σε 84-84 στο -29”! Ο Τζέιμς Νάναλι με 2/2 βολές έκανε το 86-80 στο -16”, ο Ουίλμπεκιν μείωσε σε 86-83, όμως ο Μπρουκς ”έγραψε” το τελικό 87-83 με 1/2 βολές.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 72-73, η Μιλάνο έκανε ένα σερί 10-0 και με 2:24′ να απομένουν είχε το +9 σαν ένα σημαντικό ”μαξιλαράκι”. Κομβικό και το τρίποντο -πολύ δύσκολο- του Μάικ Τζέιμς για το 80-73, όπως και το άστοχο λέι άπ του ΝτιΆΝτρε Κέιν στο 84-80!

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει 19 πόντους (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ είχε και 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Εξαιρετικός και ο Κέρτις Τζέρελς με 16 πόντους, αλλά και ο Τζεφ Μπρουκς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-47, 64-62, 87-83.