Ολυμπιακός: Όλο και πιο χαμηλά, πλέον την πρόκριση κοιτά! (videos)

2019-02-21T20:14:04+00:00 2019-02-22T18:52:18+00:00.

21/Feb/19 20:14

Η Αναντολού Εφές εκμεταλλεύτηκε τα πολλά νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού, επικράτησε με 75-65 και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα playoffs με πλεονέκτημα έδρας, αφού κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήθελαν πάση θυσία το διπλό στην Τουρκία αλλά δεν τα κατάφεραν. Το σύνολο του Μπλατ γνώρισε 4η διαδοχική ήττα και σαν να μην έφτανε αυτό δεν υπερασπίστηκε ούτε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η ελληνική ομάδα μοίρασε μόλις 12 ασίστ για 14 λάθη, έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ και μοιραία δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της εξαιρετικής φέτος Εφές.

Το δίδυμο των Στρέλνιεκς (14π) και Μιλουτίνοφ (12π, 8ρ) ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό αλλά τα χαμηλά ποσοστά – κυρίως πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (27.8%) – δεν βοήθησαν.

Πλέον, ο ρεαλιστικός στόχος είναι η πρόκριση στα playoffs.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Δείτε την κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η αργή κυκλοφορία της μπάλας οδήγησε τον Ολυμπιακό σε πολύ κακές επιλογές και χαμηλά ποσοστά στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ (10-2) . Αντιθέτως, η Εφές επιβεβαίωσε πως είναι κίνδυνος-θάνατος πίσω από τα 6.75 με 4/6 τρίποντα για το 18-9 στο 6′.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε σαν… καμπανάκι  για τους “ερυθρόλευκους” οι οποίοι με μπροστάρη τον Μπριάντε Ουέμπερ άλλαξαν εντελώς την εικόνα τους. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν δέχθηκαν πόντο στα τελευταία 4.05′ της πρώτης περιόδου, έτρεξαν σερί 13-0 και διαμόρφωσαν το 18-22 έπειτα από κάρφωμα του ΛεΝτέι ακριβώς με τη λήξη.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε καταπληκτική άμυνα και είδε τελικά το σερί της να φτάνει ακόμα και το 17-0 (18-26), πριν η Εφές βρει λύσεις από τους Πλάις και Μότουμ (22-26, 13′). Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στους Παπανικολάου και Βεζένκοφ που ήρθαν από τον πάγκο για να καλύψουν τα πολλά κενά στην άμυνα και να βγάλουν ενέργεια.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιμς Άντερσον πέτυχε διαδοχικούς πόντους και βοήθησε τους Τούρκους να ισοφαρίσουν σε 34-34 με κάτι λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 36-35 υπέρ της Εφές και τον Ολυμπιακό να έχει αφήσει για τα καλά πίσω του το κακό ξεκίνημα. Μάλιστα, αν το σύνολο του Μπλατ ήταν πιο προσεκτικό θα μπορούσε να έχει πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα να είναι δικό του.

“Νεκρό” διάστημα, ξέσπασμα Στρέλνιεκς

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους “ερυθρόλευκους” και θύμισε σε μεγάλο βαθμό την έναρξη του αγώνα. Λάθος επιλογές, αργές επιστροφές και κακή άμυνα στο 1 εναντίον 1 έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν επί μέρους σκορ 11-2 και να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +10 (47-37).

Ο έξαλλος Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ για να “ξυπνήσει” τους παίκτες του και ως ένα βαθμό τα κατάφερε με τον Στρέλνιεκς να “πυροβολεί” από παντού (51-47) και να αυξάνει την πίεση στην Εφές.

Ο Λετονός σημείωσε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο αλλά αυτοί δεν ήταν αρκετοί για τον Ολυμπιακό που είδε τον Εφές να ευστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια και να διαμορφώνει το 56-49. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 13 λάθη που συνοψίζουν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα στην επίθεση.

“Ξύπνησε” ο Πρίντεζης αλλά δεν ήταν αρκετός

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Πλάις μπήκε στην εξίσωση για την Εφές και με διαδοχικά καλάθια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 62-51. “Παρών” δήλωσε με τη σειρά του και ο Γιώργος Πρίντεζης που ανέλαβε πρωτοβουλίες και έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση μίας κατοχής (62-59) έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών με 5.44 να απομένουν για τη λήξη.

Για ακόμα μία φορά στον αγώνα ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν βιασύνη στην άμυνα η οποία αποδείχθηκε καταδικαστική αφού έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να ξεφύγουν με +9 (68-59), με λιγότερα από 4 λεπτά στο ρολόι.

O Ουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 70-63 έπειτα από όμορφη διείσδυση αλλά στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Ντάνστον νίκησε κατά κράτος τον Παπανικολάου (73-63) και “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση νίκη.

Στα τελευταία 2 λεπτά τίποτα δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ηττήθηκαν με 75-65 και θα χρειαστούν πλέον ένα θαύμα για να βρεθούν στην 4η θέση που χαρίζει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Μάλιστα, δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το +7 του πρώτου αγώνα και βλέπουν τις πιθανότητες για μία θέση στην 5άδα να μειώνονται σημαντικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65