Παναθηναϊκός: Ήταν must-win κι έγινε πράξη! (videos)

2019-02-22T21:50:09+00:00 2019-02-22T23:47:40+00:00.

22/Feb/19 21:50

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν όσο παραγωγικός χρειαζόταν και πήρε τον κρισιμότερο “τελικό” μέχρι τον επόμενο, κόντρα στη Χίμκι στο ΟΑΚΑ (94-85), αλλά και τη διαφορά για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης στα playoffs. Απίστευτο πρώτο ημίχρονο, με τρομερό Τόμας, παντού Καλάθης και Παπαπέτρου, παρών στα κρίσιμα ο Κιλπάτρικ!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν έχει κανένα περιθώριο για στραβοπατήματα και δη στο ΟΑΚΑ, αν θέλει να ελπίζει για πρόκριση. Απέναντι στη Χίμκι οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το καθήκον τους, για να συμπληρώσουν δέκα νίκες (σε 23 αγωνιστικές) στην Ευρωλίγκα, αφήνοντας πίσω τη ρωσική ομάδα (9-14), με τη μάχη για τα playoffs να μαίνεται, επτά στροφές πριν το τέλος!

Σε μια βραδιά που είχε και εορταστικό τόνο, με το Κύπελλο που κατέκτησαν οι “πράσινοι” να είναι στη… διάθεση του κόσμου πριν το τζάμπολ, ενώ η ΚΑΕ είχε ορίσει ως “Green Jersey Night” την αναμέτρηση, ο Τόμας ήταν οδηγός σε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο-ρεκόρ (65-50), με τον “διπλό” Καλάθη και τον Παπαπέτρου να είναι ηγέτες σε όλη τη διάρκεια, με τη βοήθεια του Κιλπάτρικ στο δεύτερο μέρος, ώστε να διασφαλίσουν μια απόλυτη αναγκαία νίκη.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ένα τρομερό επιθετικό ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να μπει δυνατά κι αυτό έπραξε, με τους παίκτες του Πιτίνο να είναι ορεξάτοι στην άμυνα και στην επίθεση να αναλαμβάνει πρωτίστως ο Τόμας και δίπλα του ο Παπαπέτρου.

Ο Τόμας μάλιστα στο πρώτο πεντάλεπτο είχε 6/6 δίποντα για το 18-7, με τους γηπεδούχους να έχουν ρυθμό. Η Χίμκι προσπάθησε να τους βγάλουν εκτός ρυθμού με γρήγορες εκτελέσεις, ενώ βρήκαν πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, εκμεταλλευόμενοι τις αλλαγές μετά τα σκριν (21-14, 7’), πριν δράσει ο Μήτογλου για το 33-21 (10’) κι ενώ οι “πράσινοι” μετρούσαν 13/18 σουτ και ο Καλάθης 6 τελικές πάσες!

Ο Παπαπέτρου επιστρέφοντας στο παρκέ έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του αμυντικά πρώτα, αλλά και στην άλλη άκρη, μαζί με τον Κιλπάτρικ (48-32, 15’), ωστόσο η Χίμκι είχε 7/9 τρίποντα μειώνοντας την απόσταση (51-45, 17’) κι ενώ το ματς είχε τρελό ρυθμό!

Όμως ξανά ο Τόμας… τρύπωσε στη ρωσική ρακέτα και είχε 22 πόντους με 9/9 δίποντα για το… τρελό 65-50 και το καλύτερο επιθετικά ημίχρονο του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα!

Τους έβαλε στο ματς, αλλά έκανε τη δουλειά

Η ομάδα του Κουρτινάιτις δεν πτοήθηκε από τους 65π. που είχε δεχθεί και μπήκε αιφνιδιάζοντας στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” δεν ήταν συγκεντρωμένοι και έκαναν έξι μαζεμένα λάθη ως το 25’ (είχαν μόλις δύο στο ημίχρονο) και η Χίμκι με σερί 11-0 από  Τόμας και Κρόκερ μπήκε γερά στο παιχνίδι (65-61)!

Οι παίκτες του Πιτίνο επανήλθαν και διατήρησαν το πάνω χέρι, με τον Κιλπάτρικ να αναλαμβάνει δράση, δίνοντας στήριγμα στον Καλάθη, για το +11 (78-67, 30’) ενόψει της τελικής ευθείας.

Ο αρχηγός ήταν παρών και για το 83-71 (34’), διασφαλίζοντας το πάνω χέρι, κάτι για το οποίο φρόντισε και ο Κιλπάτρικ.

Η Χίμκι δεν σταμάτησε να προσπαθεί, αλλά κι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τα ηνία (91-81, 39’), φτάνοντας στη νίκη με το πολύτιμο +9 που του δίνει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Το τρομερό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ προήλθε κυρίως από τη δημιουργία του Καλάθη και την αποτελεσματικότητα του Τόμας (22π. με 9/9διπ. ως το 20′, τελείωσε στους 25π.), με τον αρχηγό να είναι όπως πάντα ηγετική μορφή, με άλλο ένα νταμπλ-νταμπλ (13π., 12ασ.), χωρίς να υστερήσει και ο εξαιρετικός Ιωάννης Παπαπέτρου, που έκανε πολλά περισσότερα από τους 12π. του, με τον Κιλπάτρικ (17π.) να δηλώνει παρών στο δεύτερο ημίχρονο όταν χρειαζόταν. Τόμας (18π., 11ριμπ.) και Κρόκερ (15π.) πάλεψαν όσο άντεχαν για την Χίμκι.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο επιθετικής αποτελεσματικότητας (65-50), σπάζοντας το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα, ωστόσο και η επίσης παραγωγική Χίμκι δεν σταμάτησε να απειλεί, σκοράροντας πολύ όταν έβρισκε σε ανισορροπία την πράσινη άμυνα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και επανέφεραν το διψήφιο προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη χωρίς να απειληθούν άμεσα.

Δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Νέντοβιτς