Αρμάνι Μιλάνο: Χαλάστρα στον Σβεντ και στους διώκτες της (videos)

2019-02-28T19:49:05+00:00 2019-02-28T22:13:38+00:00.

John Rammas

28/Feb/19 19:49

Με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο έφυγε νικήτρια κι από τη Μόσχα επί της Χίμκι (88-90) και χάλασε την επιστροφή του Αλεξέι Σβεντ στη δράση μετά από τρεις μήνες.

Με τη νίκη στην Arena Mytishchi η ιταλική ομάδα έφτασε στις 5 διαδοχικές κι ανέβηκε στο 13-11, ενώ η ρωσική ηττήθηκε για δεύτερη διαδοχική φορά μετά από το ΟΑΚΑ κι έπεσε στο 9-15.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Εξέλιξη αγώνα:

Αλεξέι Σβεντ παρόντος για πρώτη φορά μετά από τρεις μήνες λόγω κατάγματος στο μικρό δάχτυλο του αριστερού χεριού, η Χίμκι είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (3-3 στο 1′, 5-5 στο 3′ και σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι και με 14 πόντους στο 24′), αλλά στην τέταρτη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο άλλαξε άρδην τα δεδομένα.

Με 3-20 επιμέρους σκορ, 9 εκ των οποίων διά χειρός Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (0π. μέχρι τότε κι οι μοναδικοί έκτοτε), το 73-63 στο 30′ έγινε 76-83 στο 36′ κι η ιταλική ομάδα τέθηκε επικεφαλής. Η ρωσική απάντησε για το 83-83 στο 38′, για να ακολουθήσουν μεγάλα σουτ εκατέρωθεν ή… σχεδόν έτσι.

Ο Τσαρλς Τζένκινς με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 87-85 με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό, ο Βλάντο Μίτσοφ απάντησε από το φτερό για το 87-88 στα -42,8″, όχι κι ο Αλεξέι Σβεντ σε μακρινό layup στα -21″. Ο Μάικ Τζέιμς με 2/2β. έκανε το 87-90 στα -16,2″, οι Σβεντ, Μάρκοβιτς και Τζένκινς σπατάλησαν πολύτιμα δευτερόλεπτα στην αναζήτηση των καλύτερων προϋποθέσεων για το τρίποντο της πιθανής ισοφάρισης κι όταν η μπάλα επέστρεψε στον πρώτο ο Νεμάνια Νέντοβιτς τον πρόλαβε πριν από την προσπάθεια για σουτ και με μόλις 2,8″ να απομένουν.

Ο 30χρονος Ρώσος σούτινγκ ευστόχησε στην πρώτη ελεύθερη βολή, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, αλλά ο Κέιλεμπ Ταρτσζέφσκι καθάρισε το ριμπάουντ κι όλα τελείωσαν εκεί.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας δε σκόραρε στα τελευταία 4,5 λεπτά, για την ακρίβεια δεν πήρε ούτε μία προσπάθεια για σουτ, αλλά είχε ήδη κάνει τη δουλειά (του) για την Αρμάνι Μιλάνο. Με 9 πόντους, τους μοναδικούς του στο παιχνίδι, από το 30′ μέχρι το 36′ οδήγησε την αντεπίθεση κι άφησε τη συνέχεια στους υπόλοιπους.

Πού κρίθηκε:

Η Χίμκι σπατάλησε πολύτιμα δευτερόλεπτα στην αναζήτηση των καλύτερων προϋποθέσεων για το τρίποντο της πιθανής ισοφάρισης, εν τέλει δε σούταρε ποτέ πίσω από τα 6,75μ., αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν της παρουσιάστηκε η ευκαιρία. Ο ανενόχλητος Τσαρλς Τζένκινς επέλεξε να μην την αδράξει στα -7″ από το ίδιο σημείο από όπου είχε κάνει το 87-85 λίγο νωρίτερα, πάσαρε πίσω στον Στέφαν Μάρκοβιτς, αυτός στον Αλεξέι Σβεντ κι η συνέχεια γνωστή…

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90