Μακάμπι: Κέρδισε τη Νταρουσάφακα και… κοιτάει οκτάδα! (videos)

2019-02-28T22:00:41+00:00 2019-02-28T22:19:24+00:00.

28/Feb/19 22:00

Η Μακάμπι υποδέχθηκε τη Νταρουσάφακα και είχε ένα εύκολο βράδυ, μένοντας σε απόσταση αναπνοής από την 8άδα! Σε μεγάλα κέφια ο Ταρίκ Μπλακ!

Για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Μακάμπι δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Νταρουσάφακα, την οποία και νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες και σκορ 77-58. Έτσι, διπλασίασε της φετινές της νίκες απέναντι στους Τούρκους, καθώς είχε πάρει και το ματς του πρώτου γύρου με 71-73. Φοβερός ο Ταρίκ Μπλακ

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 11-13, ενώ η τουρκική ομάδα συνεχίζει στον… πάτο της βαθμολογίας με μόλις 3 νίκες!

Για την 25η αγωνιστική, η Μακάμπι ταξιδεύει στο Μόναχο για το ματς με τη Μπάγερν (7/3, 21:30), ενώ η Νταρουσάφακα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (7/3, 19:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μακάμπι, με μπροστάρη τον Ταρίκ Μπλακ, ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς με 9-0, με τη Νταρουσάφακα να μην αργεί να αντιδράσει. Το 14-10 έγινε 18-10, σκορ με το οποίο έληξε και η πρώτη περίοδος.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Τζέρεμι Έβανς, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στα μέσα της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν ακόμα και με 18 (34-16), χάρη στις σημαντικές βοήθειες του Μάικλ Ρολ. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι Ισραηλινοί πήγαν στα αποδυτήρια με 38-23!

Με τέτοιον Μπλακ, δεν θα έχανε!

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε σε μεγάλα κέφια τον Μπλακ, που δεν έλεγε να χάσει σουτ! Η διαφορά πλησίασε και τους 24 (51-27) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και ουσιαστικά η αναμέτρηση δεν είχε ενδιαφέρον, μιας και η Μακάμπι είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Με την διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Μπλακ δεν χρειάστηκε να μπει ξανά στο παρκέ, ο Άλεξ Τάιους πήρε τη θέση του από όλες τις απόψεις και η ομάδα του Τελ Αβίβ έφτασε εύκολα στην διαφαινόμενη από την αρχή νίκη με σκορ 77-58.

Πού κρίθηκε: Η κυριαρχία της Μακάμπι ”άγγιξε” το απόλυτο και ουσιαστικά δεν υπάρχει σημείο το οποίο έκρινε την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην δεύτερη περίοδο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Τάρικ Μπλακ έμεινε στο παρκέ 20′ και έκανε θραύση με 17 πόντους (7/7 δίποντα, 3/4 βολές) και κατέβασε 8 ριμπάουντ! Εξαιρετικοί και οι Μάικλ Ρολ με 12 πόντους και Άλεξ Τάιους με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκς, σε 19′ συμμετοχής!

Ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους ο Τζέρεμι Έβανς με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 38-23, 57-41, 77-58