Παναθηναϊκός: “Κούρσεψε” τα Κανάρια Νησιά, ελπίζει για οκτάδα! (videos)

2019-02-28T22:50:35+00:00 2019-02-28T23:27:16+00:00.

28/Feb/19 22:50

Ο Παναθηναϊκός έχοντας θερμή στήριξη από 200 φίλους του, ένιωσε σα να είναι στο… ΟΑΚΑ και διέλυσε την Γκραν Κανάρια στο “σπίτι” της (80-99), παίρνοντας το πρώτο του “διπλό” έπειτα από τέσσερις μήνες, για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι των playoffs!

Τέσσερις μήνες και εννέα σερί ήττες εκτός ΟΑΚΑ ήταν αρκετές για τους “πράσινους”, οι οποίοι αυτή τη φορά ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση και έπραξαν το αυτονόητο: Έφυγαν νικητές από την “Γκραν Κανάρια Αρένα”, για να πετύχουν δεύτερη σερί νίκη και να ανέβουν στο 11-13, για να διατηρήσουν ελπίδες πρόκρισης στην οκτάδα της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, έχοντας υποστήριξη από 200 φίλους της στα Κανάρια Νησιά… ξέσπασε για πρώτη φορά φέτος εκτός έδρας και παρότι παρατάχθηκε χωρίς τον Τόμας, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο τέθηκε εκτός μάχης ο Μήτογλου, στο πλευρό του ηγέτη Καλάθη βρέθηκαν πολλοί που έκαναν… step up. Ο Παπαγιάννης έκανε ρεκόρ καριέρας, ο Θανάσης ήταν παντού όσο έπαιξε και δεν ήταν έξω λόγω των φάουλ, ενώ Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ έδρασαν αρμονικά μαζί στο δεύτερο μέρος, όπως και ο Βουγιούκας όσο μπήκε, για να φέρουν τη νίκη!

Ασφαλώς οι “πράσινοι” για να συνεχίσουν να ελπίζουν θέλουν κι άλλες νίκες, έχοντας μπροστά τους την αποστολή την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της Νταρουσάφακα (7/3)!

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Όσα πάνε, όσα έρθουν

Το παιχνίδι είχε… διαολεμένο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και δη στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να επιδιώκει να βάλει την μπάλα στο καλάθι, με τον Καλάθη να δημιουργεί είτε για τον Παπαγιάννη στο ποστ, είτε για τους φόργουορντ, με τον Θανάση να είναι παρών (9-10, 3:30”).

Από την άλλη πλευρά όμως η Γκραν Κανάρια επιδόθηκε στο άμεσο τρανζίσιον, ακόμα και όταν δεχόταν καλάθι, πιάνοντας στον… ύπνο τους “πράσινους”, που δεν έβρισκαν τρόπο να περιορίσουν τον Ραμπασέδα (17π. ως το 20′), ενώ εξαιτίας των επτά λαθών η πρώτη περίοδο έληξε στο ισχνό +2 (26-28), παρά τα 12/14 δίποντα.

Εκρηξη με Θανάση, αλλά δίλεπτο μπλακ άουτ

Ο Παναθηναϊκός χρησιμοποιούσε συνετά το τρίποντο (δηλαδή ελάχιστα ως καθόλου), αλλά δεχόμενος 6-0 (32-28, 13′), βρέθηκε αρχικά πίσω. Ωστόσο η αντίδραση ήταν… βροντερή, με τον Θανάση να βρίσκεται παντού και να κλέβει μπάλες, ενώ οι συμπαίκτες του επιδίδονταν στα αγαπημένα deflections του Πιτίνο.

Κάπως έτσι η Γκραν Κανάρια αναγκάστηκε σε 0/5 σουτ και 4 λάθη, ώστε στην άλλη πλευρά να δράσουν Θανάσης, Παπαπέτρου και Παπαγιάννης, μέσω… Καλάθη και το σερί 16-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο να κάνει το 32-44 (18′)!

Η προσωρινή αποχώρηση του Αντετοκούνμπο επέδρασε αρνητικά και οδήγησε σε λάθη (6 ο Καλάθης εκ των 12 “πράσινων”), με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται με τον Ραμπασέδα για δικό τους 8-0 (40-44, 19′), πριν τα δύο σερί τρίποντα του Λάνγκφορντ (45-50, 20′).

Μαζί Λάνγκφορντ-Κιλπάτρικ και πάνω χέρι

Η Γκραν Κανάρια μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο κι έφερε το ματς στα ίσια (55-55, 23′), με τον Πιτίνο να επιστρατεύει σχήμα με Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ μαζί, ώστε να ανοίξει το γήπεδο στην επίθεση κι αφού είχε τέσσερα φάουλ ο Αντετοκούνμπο, ενώ έμεινε στα πιτς ο Μήτογλου από σκληρό φάουλ του Τιλί που δεν δόθηκε κιόλας…

Ο στόχος πέτυχε, με τον Παπαγιάννη να βρίσκει χώρο δράσης για να πληγώσει τους Ισπανούς (57-62, 25′), με τον Κιλπάτρικ να ανεβάζει στροφές, όπως και ο Κιθ, απαντώντας στις προσπάθειες της ομάδας του Γκαρθία να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Βουγιούκα να μπαίνει και να έχει σημαντική συμβολή για το 66-73 (30′).

Πάτησε γκάζι και… χάθηκε

Το δίδυμο των σκόρερ (Κιθ-“Κιλ”) το πήρε πάνω της για να χτίσει διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με 3-11 ως το 33′ (69-84), βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη, που πήρε στα τελευταία λεπτά θριαμβευτικές διαστάσεις και μια ανάσα από την κατοστάρα, με το τελικό 80-99!

Παίκτης-κλειδί

Το πρώτο “διπλό” του 2019 είχε την υπογραφή πολλών παικτών του Πιτίνο, με τον Καλάθη (17π., 9ασ., 3κλ.) να κάνει πολλά λάθη (6) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να έχει καθαρό μυαλό στο δεύτερο και να δημιουργεί άρτια, όσο ο Αντετοκούνμπο που έκανε ρεκόρ καριέρας (16π.) με την ενέργειά του γέμισε το παρκέ, ενώ ο Παπαγιάννης (14π., 5ριμπ.) έκανε σπουδαία δουλειά στην επίθεση, επίσης με ρεκόρ καριέρας! Οσο για Λάνγκφορντ (18π.) και Κιλπάτρικ (8π.), το πήραν πάνω τους στο δεύτερο ημίχρονο!

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο δεν επέτρεψε να συμβεί ό,τι και στο πρώτο και επέβαλλε τον ρυθμό του, με το σχήμα με τους δύο σούτινγκ γκαρντ (Λάνγκφορντ-Κιλπάτρικ) να αποδίδει και τον Παπαγιάννη να σκεπάζει το καλάθι στην επίθεση. Από το ισόπαλο 55-55 (23′) στο 30′ οι “πράσινοι” ήταν στο 66-73 και ως το 33′ είχαν πάει τη διαφορά στο +15 (69-84), χωρίς να ανησυχήσουν ως το τέλος του αγώνα, έχοντας θαυμαστή ευστοχία στα δίποντα (36/47).

Δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99.

Διαιτητές: Ρίζικ, Λάτισεβς, Ουντιάνσκι