Παναθηναϊκός – κριτική: Επιτέλους Παπαγιάννης, ευχάριστη έκπληξη ο Θανάσης, in time o Λάνγκφορντ (videos)

2019-02-28T23:20:01+00:00 2019-02-28T23:22:59+00:00.

John Rammas

28/Feb/19 23:20

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Γκραν Κανάρια (80-99) στη Λας Πάλμας για την 24η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#3 ΕΪΝΤΡΙΑΝ ΠΕΪΝ
Ο Παναθηναϊκός άρχισε με τον Γιώργο Παπαγιάννη στη θέση του σέντερ, ως συνήθως ανέβασε εκεί και τον Τζέιμς Γκιστ, χρησιμοποίησε και τον Ίαν Βουγιούκα, αλλά ποτέ τον ίδιο, ο οποίος κατά τα άλλα ήρθε να δώσει λύσεις. Τουλάχιστον ο Παναθηναϊκός δεν τον χρειάστηκε αυτή τη φορά.

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Δύο μήνες απουσίας παραήταν πολλοί και φρόντισε να το αποδείξει εκ νέου στην πράξη. Αντικατέστησε τον άτολμο Σον Κιλπάτρικ στο 5′ κι εκτέλεσε σε κάθε δοθείσα ευκαιρία (12π. με 2/3δίπ., 2/2τρίπ., 2/2β. στο α’ ημίχ.). Το “ένας εναντίον ενός” δεν του βγήκε όλες τις φορές, μπλέχτηκε κάμποσες φορές, αλλά τα 4 λάθη στο ημίχρονο δεν είχαν συνέχεια στο δεύτερο (18π. με 3/6δίπ., 3/5τρίπ., 3/4β., 1ρ., 2ασ., 4λ. σε 21:23), όπως ούτε τα προβλήματα στην άμυνα από τον Τσάβι Ραμπασέδα.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Ο Ρικ Πιτίνο έχει δηλώσει επανειλημμένως πως πιστεύει σε αυτόν, του έδωσε τη δεύτερη διαδοχική παρουσία στην αρχική 5άδα κι η ανταπόδωση της εμπιστοσύνης ήταν ανάλογη. Συνεργάστηκε άψογα με τον Νικ Καλάθη πάνω από τη στεφάνη, σκόραρε κι από το επιθετικό ριμπάουντ, ενώ έδωσε λύσεις και στο αμυντικό. Το μυαλό του θόλωσε κάνα δύο φορές, αλλά όχι περισσότερες (career-high 14π. με 7/8δίπ., 5ρ., 1ασ., 2λ. σε 14:47).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Είτε στη θέση “3” είτε στην “4” η συνεισφορά του ήταν για πολλοστή φορά πολύπλευρη και δεν ήταν τυχαίο πως κατέγραψε τα περισσότερα λεπτά από τον καθένα. Έδωσε σκορ, ριμπάουντ και γενικά λύσεις στην άμυνα (10π. με 3/3δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 5ρ. σε 31:56).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο (2π. με 1/1δίπ., 1ρ., 1ασ. σε 11:12), αλλά ανέβηκε στη συνέχεια (8π. με 3/3δίπ., 2/2β., 3ρ., 3ασ., 1λ. σε 18:34). Παρόλα αυτά, μπορούσε και πολύ καλύτερα στο ριμπάουντ και γενικά κοντά στο καλάθι, όταν οι αλλαγές δεν τον ανεβάζουν ψηλά. Η ευκολία με την οποία κάποιες φορές οι αντίπαλοι του παίρνουν το ριμπάουντ τον κάνουν να φαίνεται σαν να μη σηκώνεται καν.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Επιστρατεύτηκε στο 26′ ως τρίτη επιλογή για τη θέση του σέντερ και το πήρε σερί μέχρι το 34′. Τι έκανε σε αυτά τα 7:07; Μία μαγική ενέργεια για να σκοράρει κι αυτός, μία μαγική (σκαστή) ασίστ και γενικά value for… minutes (4π. με 2/2δίπ., 1ρ.).

#16 ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Τα λάθη κι η ανάγκη του Νικ Καλάθη για ανάσες στο πρώτο ημίχρονο και το πρόβλημα με τα φάουλ στο δεύτερο του έδωσαν 11:55 και στις τέσσερις περιόδους. Τα αξιοποίησε με σοβαρότητα (4π. με 1/1δίπ., 2/2β., 2ασ., 1κλ.).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Η αργή εκκίνηση στο παιχνίδι τού έχει εξελιχθεί σε κακή συνήθεια, αφού ήταν για πολλοστή φορά άτολμος στα πρώτα λεπτά. Ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αν και σκόραρε μόνο από προσωπικές -και παρακινδυνευμένες- ενέργειες. Για τρίποντο ούτε λόγος πάλι (8π. με 4/5δίπ., 0/2τρίπ., 3ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 29:06).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Στο 18′ είχε ήδη ισοφαρίσει το career-high σε λάθη (6π.) κι ο Παναθηναϊκός ήταν μόλις στο +5. Δεν έκανε άλλο μέχρι τέλους κι η διαφορά στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και στο πίνακα του σκορ ήταν εμφανής. Ο αρχηγός κίνησε για πολλοστή φορά τα νήματα και πλησίασε ακόμη ένα double-double (17π. με 5/10δίπ., 2/3τρίπ., 1/3β., 5ρ., 9ασ., 3κλ., 6λ. σε 28:05).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Οι πρώτες εύστοχες προσπάθειες στην επίθεση του έδωσαν την αυτοπεποίθηση να συνεχίσει μέχρι το career-high των 16 πόντων. Οι 9 προσπάθειες (8/9δίπ.) επίσης συνιστούν ρεκόρ καριέρας, αλλά καμία τους δεν ήταν αποτέλεσμα υπερβολής. Η άμυνα της Γκραν Κανάρια δεν τον προλάβαινε με τίποτα όποτε έκοβε στο καλάθι ή σηκωνόταν για το επιθετικό ριμπάουντ, από το οποίο επίσης σκόραρε. Μέσα σε όλα, έδωσε επί ώρα το ρυθμό και στην άμυνα, για την οποία, άλλωστε, φημίζεται. Η επιπολαιότητα με την οποία εξακολουθεί να κάνει φάουλ ήταν το μοναδικό αρνητικό στοιχείο στο παιχνίδι του (16π. με 8/9δίπ., 4ρ., 2κλ., 2κοψ., 4λ. σε 20:39).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Ήταν δεδομένο πως η απουσία του εμπύρετου Ντεσόν Τόμας θα του έδινε αυξημένο χρόνο συμμετοχής. Δεν έδωσε ανάλογο σκορ (0/2 αχρείαστα τρίποντα), αλλά έκανε δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ. Ένα σκληρό φάουλ, το οποίο δεν καταλογίστηκε ποτέ, από τον Κιμ Τιλί τον καθήλωσε στον πάγκο από το 23′ (0/2τρίπ., 5ρ., 2λ. σε 16:28).