Μπάγερν: “Άλωσε” την Ποντγκόριτσα και βρίσκεται σε τροχιά… playoffs!

2019-03-01T20:50:51+00:00 2019-03-01T20:50:51+00:00.

01/Mar/19 20:50

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό, απέναντι στην Μπούντουτσνοστ με 89-75 και συνεχίζει να διατηρείται στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί και απόλυτα συγκεντρωμένοι και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα, παίρνοντας ένα σπουδαίας σημασίας διπλό, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που γνώρισαν στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Η Μπάγερν Μονάχου πλέον έχει ρεκόρ 12-12 και είναι μέσα στην “μάχη” της πρόκρισης στα playoffs, ενώ η Μπούντουτσνοστ έχει 6 νίκες και 18 ήττες.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από το πρώτο ημίχρονο!

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το ματς στο ξεκίνημα του και η Μπάγερν, προηγήθηκε με 13-9 (στο 4′), βρίσκοντας εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Οι Γερμανοί ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +6 (18-12 στο 7′) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι, με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η Μπάγερν διατηρούσε ένα προβάδισμα με 31-26 (στο 14′), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι σε σχέση με την πρώτη περίοδο. Η Μπούντουντσνοστ με επιμέρους σκορ 23-11 και προσπέρασε μετά από πολλή ώρα με 40-36 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 44-41 και η Μπάγερν προβλημάτιζε.

Μεγάλο γερμανικό διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να δίνουν “μάχη” στο παρκέ και να είναι ισόπαλες με 48-48 (στο 24′). Με 13-2 επιμέρους σκορ και επιβάλλοντας τον ρυθμό της, η Μπάγερν πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (61-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 66-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι έμεινα για 2 λεπτά χωρίς πόντο και με τρίποντο του Κόπονεν, η Μπάγερν πήγε ξανά στο +10 (69-59 στο 32′). Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος, οι Βαυαροί ήταν στο +8 (75-67) και ήταν πολύ κοντά στο διπλό. Το γερμανικό επιμέρους σκορ έφτασε στο 17-8, η διαφορά πήγε στο +16 (83-67 στο 37′) και όλα είχαν κριθεί. Στο φινάλε, η Μπάγερν πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 89-75!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική τρίτη περίοδο της Μπάγερν, όπου με επιμέρους σκορ 25-15, πήρε μία διαφορά 7 πόντων (66-59) και γύρισε το παιχνίδι από το -3, μην αφήνοντας ποτέ ξανά το προβάδισμα από τα χέρια της, μέχρι το τέλος. Επίσης καθοριστικό, για την γερμανική νίκη ήταν και το επιμέρους σκορ 15-8 της Μπάγερν στην τέταρτη περίοδο.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ήταν ο Μπάρτελ με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Λούσιτς ήταν από κοντά με 18 πόντους,7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Επίσης ο Ουίλιαμς είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-41, 59-66, 75-89