Μακάμπι: Τεράστιο βήμα… πρόκρισης στο Μόναχο με “σούπερ” άμυνα! (video)

2019-03-07T22:27:06+00:00 2019-03-07T22:52:05+00:00.

07/Mar/19 22:27

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο Μόναχο κέρδισε την Μπάγερν με 77-70 και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα πρόκρισης στα playoffs.

Οι παίκτες του Έλληνα προπονητή, ήταν εξαιρετικοί και συγκεντρωμένοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται στην Γερμανία, ακόμα και 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα “άντεξαν” όταν η Μπάγερν, έκανε την αντεπίθεση της και στο τέλος… ανταμείφθηκαν με ένα τεράστιας σημασίας αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 12-13, αλλά η Μακάμπι έχει το πλεονέκτημα αφού έχει κερδίσει και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια και είναι στο… χέρι της πλέον να μπει στην οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι

Σκληρό ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Ντέρμπι από νωρίς ήταν ο αγώνα και οι δύο ομάδες βρίσκονταν στην ισοπαλία με σκορ 7-7 (στο 4′). H “μάχη” στο παρκέ καλά κρατούσε, με Μπάγερν και Μακάμπι να είναι και πάλι ισόπαλες (16-16 στο 8′) και την πρώτη περίοδο, να κλείνει με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός και η… αστοχία είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, με την Μπάγερν να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 22-20 (στο 14′). Με 7-0 σερί η Μακάμπι προηγήθηκε με 27-22 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-31.

Ντέρμπι μέχρι… τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Μόναχο ξεκίνησε με, τους παίκτες του Έλληνα προπονητή να κάνουν σερί 8-0 και να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-31 στο 23′). Με το επιμέρους σκορ της Μακάμπι, να έχει φτάσει στο 21-11, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +12 (54-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Μπάγερν να είναι πίσω στο σκορ με 58-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσαν σε 62-56 (στο 33′), μπαίνοντας ξανά στην “μάχη”. 5′ λεπτά πριν το τέλος, η Μπάγερν μείωσε ακόμα περισσότερο (65-63) με το επιμέρους σκορ της να φτάνει το 16-7 και ο αγώνας έγινε και πάλι ντέρμπι.

Με 4 πόντους δια χειρός Ρολ (δίποντο και ασίστ), η Μακάμπι πήρε… αέρα 8 πόντων με σερί 6-0 (71-63), τρία λεπτά πριν την λήξη. Με 1 λεπτό να απομένει για το φινάλε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν  κοντά στην νίκη έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (74-70) και παρά τις προσπάθειες της Μπάγερν για την ανατροπή και με το τρίποντο του Ρολ στα 30΄δευτερόλεπτα (77-70), κέρδισαν με 77-70.

Που κρίθηκε: Η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 16-7 στην τρίτη περίοδο, είχε μειώσει σε 65-63 επιστρέφοντας από το -12, όμως η Μακάμπι αντέδρασε και με δικό της σερί 6-0, προηγήθηκε με 71-63 στο 37′ και ουσιαστικά “κλείδωσε” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλμπεκιν παρότι άστοχος από τα 6,75 (3/1) έδωσε πολύτιμες λύσεις στην Μακάμπι με 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μπλακ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης καθοριστικός ήταν και ο Ρολ με 11 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-33, 47-58, 70-77