Παναθηναϊκός – κριτική: Γεια σου Παπα(πέτρου), Παπα(γιάννη)! (videos)

2019-03-07T20:45:05+00:00 2019-03-07T20:56:29+00:00.

John Rammas

07/Mar/19 20:45

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Νταρουσάφακα (67-91) στην Κωνσταντινούπολη για την 25η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Έβαλε από την αρχή πλάτη τον αντίπαλο και σήκωσε στη δική του τον Παναθηναϊκό στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Άπαξ κι η μπάλα έφτανε σε αυτόν η κατοχή ολοκληρωνόταν εκεί κυρίως σε κοντά στο καλάθι, αφού απέφευγε να κινείται μακριά από αυτό (10π. με 4/7δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 2ρ., 1ασ., 1λ. σε 14:00 στο α’ ημίχ.). Έπεσε σε αποτελεσματικότητα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να στοιχίσει (2π. με 1/3δίπ., 0/1τρίπ. σε ακόμη 7:32).

#3 ΕΪΝΤΡΙΑΝ ΠΕΪΝ
Επέστρεψε στη δράση μετά από το DNP με τη Γκραν Κανάρια ως δεύτερος στο ροτέισιον στη θέση του σέντερ πίσω από τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ήταν επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια, καθάρισε τα μισά ριμπάουντ από όσα μπορούσε, ενώ έκανε κατάχρηση της ντρίμπλας όποτε βρέθηκε με τη μπάλα μακριά από το καλάθι (4π. με 1/4δίπ., 2/2β., 4ρ., 2κλ., 1λ. σε 8:48).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Μπήκε στο παιχνίδι στο 7′ για να βάλει αυτά που δεν έβαζε ο Σον Κιλπάτρικ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ένα και το αυτό (2π. με 1/2δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 1λ. σε 7:12 στο α’ ημίχ.). Προσπάθησε να δημιουργήσει για τον εαυτό του, αλλά γενικά η βραδιά ήταν μέτρια για τον ίδιο (8π. με 3/6δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 5ρ., 1κλ., 1λ. σε 16:37).

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και πάνω από τη στεφάνη είτε με αντίπαλο τον Ογκούζ Σαβάς είτε τον Μάικλ Έρικ. Το πρώτο κομμάτι της συμμετοχής του τον βρήκε ήδη να έχει ισοφαρίσει το career-high σε ριμπάουντ (4π., 5ρ., 2κοψ. στα πρώτα 6:27) και συνέχισε μέχρι το πρώτο double-double καριέρας στην Ευρωλίγκα και με ισοφάριση εκείνου σε πόντους (14π. με 7/8δίπ., 12ρ., 1κλ., 3κοψ. σε 22:12). Ο Ρικ Πιτίνο πιστεύει σε αυτόν, τον εμπιστεύεται όλο και περισσότερο κι ανταπέδωσε με δεύτερη διαδοχική μεγάλη εμφάνιση.

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Αποτελεί από την αρχή της χρονιάς παίκτη-πολυεργαλείο για τον Παναθηναϊκό, αλλά υστερούσε σε συνέπεια. Η τελευταία πρόταση είναι σε παρελθοντικό χρόνο, αφού έφτασε στις τρεις διαδοχικές διψήφιες εμφανίσεις και με ισοφάριση του career-high σε πόντους (18π. με 6/8δίπ., 2/3τρίπ., 4ρ., 3ασ., 1κλ. σε 26:43). Πήρε ό,τι του έδωσε η αντίπαλη άμυνα και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, ενώ έδωσε κι αρκετές λύσεις στην άλλη άκρη του παρκέ.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Έπαιξε σχεδόν αποκλειστικά στη θέση “4” κι έδειχνε να είναι μία ταχύτητα πιο αργός από τους αντιπάλους στο πρώτο ημίχρονο (4π. με 2/4δίπ., 1κλ., 1κοψ. σε 6:00). Περίμενε το 28′ για να επιστρέψει, αλλά το πήρε σερί μέχρι τέλους (9π. με 3/8δίπ., 3/4β., 1ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ. σε 18:28). Το ριμπάουντ ήταν πάλι ένα από τα αδύναμά του στοιχεία.

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Ο Ρικ Πιτίνο τον εμπιστεύστηκε ακόμη και με πιο ευέλικτους από τον ίδιο αντίπαλους ψηλούς. Δεν έκανε περισσότερα από όσα έπρεπε και μπορούσε (2π. με 1/1δίπ., 2ρ., 1ασ., 2λ. σε 9:00).

#16 ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ
Η μεγάλη διαφορά στο σκορ του έδωσε χρόνο στο τελευταίο 2λεπτο. Δε φοβήθηκε να σουτάρει, αλλά θα πρέπει να περιμένει για τους πρώτους του πόντους στην Ευρωλίγκα. Ήταν η δεύτερή του συμμετοχή στη διοργάνωση μετά από τις 19/12/17 (vs. Μακάμπι Τελ Αβίβ).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Πάτησε παρκέ στο 9′ και ξεκούρασε τον Νικ Καλάθη για 3:53 (1ασ.). Επέστρεψε στο 29′ μέχρι το 39′ και με τη διαφορά να αυξάνεται φανέρωσε λίγη από την αρετή του στην τελική πάσα (2π. με 1/2δίπ., 1ρ., 5ασ. σε 13:14).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Πριν από το παιχνίδι είχε αποκαλύψει τον στόχο του Παναθηναϊκού να σκοράρει 25 πόντους ανά περίοδο, αλλά δεν έκανε τίποτα για αυτό. Άρχισε άστοχος (0/2δίπ., 1ρ. στα πρώτα 6:27) και συνέχισε χαμηλά και χωρίς τις καλύτερες δυνατές επιλογές (6π. με 3/7δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 23:44). Αντιμετώπισε πρόβλημα κι από τον Τόνι Ντάγκλας, μέχρι να αλλάξει με τον Νικ Καλάθη.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Έδειξε από την αρχή πως δεν αστειευόταν (4π. με 2/2δίπ., 2ρ., 4ασ., 1κλ., 1λ. στα πρώτα 8:59). Είχε σχεδόν άψογη συνεργασία με τους Τόμας, Παπαγιάννη και τους υπόλοιπους, ενώ δεν παρέλειψε ως συνήθως να δημιουργήσει και για τον εαυτό του. Ολοκλήρωσε στο υπ’ αριθμό 8 double-double (10π. με 5/8δίπ., 0/1τρίπ., 4ρ., 11ασ., 3ασ., 1κλ. σε 24:47), όλα από τη 12η αγωνιστική και μετά, χωρίς να παίξει στην τέταρτη περίοδο!

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Μοίρασε τα 12:56 και στις τέσσερις περιόδους χωρίς να κάποια υπερβολή στην επίθεση, ενώ σε αντίθεση με άλλες φορές ξόδεψε έξυπνα τα φάουλ στην άμυνα (6π. με 3/3δίπ., 5ρ., 1κλ., 2κοψ.).