Η Ρεάλ “κατάπιε” τη Φενέρ!

2019-03-07T22:48:05+00:00 2019-03-07T22:55:03+00:00.

07/Mar/19 22:48

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η “βασίλισσα” επικράτησε με 101-86 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και την εμφάνιση των Ράντολφ και Γιουλ.

Ο Ισπανός γκαρντ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (17π, 10ασ) για λογαριασμό της “βασίλισσας”, την ώρα που ο Αμερικανός φόργουορντ πρόσθεσε 21 πόντους σε μία από τις πιο παραγωγικές φετινές του βραδιές.

Για λογαριασμό της Φενέρ, ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε με 15 πόντους και 7 ασίστ αλλά τα τεράστια αμυντικά κενά δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γνώρισε βαριά ήττα αν και σούταρε με ποσοστό 50% στα σουτ τριών πόντων (10/20).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες έδωσαν με το καλημέρα πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και το 7-0 σερί δια χειρός των Μέλι και Βέσελι έδωσε στη Φενέρ το προβάδισμα με 12-19 μόλις στο 6′. Η Ρεάλ απάντησε άμεσα, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Άντονι Ράντολφ μείωσε αρχικά σε 17-21 και στη συνέχεια έφερε τα πάνω-κάτω (27-25) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα η “βασίλισσα” δεν υπέπεσε ούτε σε ένα λάθος, ενώ σούταρε με ποσοστό 69% στα σουτ δύο πόντων, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμα και με +9 (34-25).

Η κυριαρχία των παικτών του Πάμπλο Λάσο ήταν εμφανής αφού σε κάθε προσπάθεια της Φενέρ να αντιδράσει, είχε την απάντηση. Η όμορφη προσπάθεια του Έρικ Γκριν διαμόρφωσε το 34-30 αλλά το νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων οδήγησε εκ νέου τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (42-33), εξοργίζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Οι Τούρκοι ωστόσο είναι ομάδα με χαρακτήρα. Παρά το γεγονός πως ο Βέσελι χρεώθηκε με αντιαθλητικό και τίποτα δεν έδειχνε να πηγαίνει καλά, η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει σε 52-45.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πλήρη έλεγχο και έμοιαζε να ψάχνει το ξέσπασμα ώστε να “καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Τα εκατέρωθεν καλάθια των Σλούκα και Γιουλ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 62-53, πριν ο Γκούντουριτς ευστοχήσει στο τρίτο του τρίποντο για το 62-56. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που η Φενέρ πίστεψε πως έχει ελπίδες για το διπλό αφού τα επόμενα λεπτά είχαν για απόλυτους πρωταγωνιστές τους Ισπανούς.

Ο Σέρχιο Γιουλ πήρε “φωτιά” και όντας απολαυστικός σε σκορ και δημιουργία συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +16 (73-57, 28′). Οι διαδοχικές καλές άμυνες οδήγησαν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και τα back-to-back καρφώματα του Ράντολφ διαμόρφωσαν το 81-61.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Σέρχιο Γιουλ! Ο Ισπανός γκαρντ πέτυχε το δεύτερο νταμπλ-νταμπλ της φετινής σεζόν με 17 πόντους και 10 ασίστ και έβαλε το χεράκι του για μία άκρως επιβλητική νίκη.

Η “βασίλισσα” δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και τελικά έγινε η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει 100 πόντους. Το τελικό 101-86 αποτυπώνει πλήρως την ανωτερότητα των παικτών του Πάμπλο Λάσο και αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς αναφορικά με την πρώτη θέση που έχει για διεκδικητές τις Φενέρ (21-4), ΤΣΣΚΑ (19-5) και Ρεάλ Μαδρίτης (19-6).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-45, 77-61, 101-86