Ρεάλ: “Τρομακτική” εμφάνιση και… εντυπωσιακό διπλό στην Μόσχα!

2019-03-14T19:46:57+00:00 2019-03-14T20:02:16+00:00.

14/Mar/19 19:46

Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην Μόσχα, κέρδισε εύκολα την Χίμκι με 100-75 έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Κοζέρ και Ρούντι.

Από το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειχνε σε καλό βράδυ και παρά την αντίσταση της Χίμκι, η “βασίλισσα” έφτασε σε ένα πολύ άνετο διπλό χάρη στην “τρομακτική” εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον, η Ρεάλ μετράει ρεκόρ 20-6 νίκες και θα παλέψει μέχρι τέλους για την καλύτερη δυνατή θέση, ενώ η Χίμκι έχει ρεκόρ 9-17 και δεν έχει πιθανότητες για είσοδο στα playoffs.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Επιθετικό “show” για Ρεάλ και +13!

Με καλό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες και η Ρεάλ είχε ένα μικρό προβάδισμα με 11-8 (στο 4′) από νωρίς. Οι Ρώσοι αντέδρασαν με επιμέρους 9-4 και προηγήθηκαν προσωρινά με 17-5 (στο 7′), αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί παρότι αμυντικά παρουσίασαν προβλήματα, διατηρούσαν το ελάχιστο προβάδισμα με 30-29 στο 14′. Η διαφορά για την Ρεάλ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (43-33 στο 18′) με επιμέρους σκορ 13-4, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-38 και τους Ισπανούς να σκοράρουν 27 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο.

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με την Χίμκι να προσπαθεί να ρίξει την διαφορά κάτω από το -10 και τελικά να τα καταφέρνει (58-50 στο 25′). Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν άμεσα με σερί 12-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +20 ( 70-50 στο 30′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού το προβάδισμα πλησίαζε σταθερά τους 20 πόντους (81-63 στο 35′) και όλα είχαν ουσιαστικά κριθεί. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ουδέποτε άφησαν το πόδι από το γκάζι με τη “βασίλισσα” να συνδυάζει ουσία και θέαμα, επικρατώντας τελικά με 100-75.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Χίμκι μείωσε από το -13 του ημιχρόνου σε 58-50, αλλά η Ρεάλ “ξέσπασε” και με σερί 12-0 έστειλε την διαφορά στο +20 (70-50), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κοζέρ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (8/12 σουτ), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης ο Ταβάρες με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Ρούντι με 15 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-51, 50-70, 75-100