Ζαλγκίρις: Νίκη … δωράκι στους “αιώνιους” επί της Μπάγερν

2019-03-14T20:52:28+00:00 2019-03-14T20:55:23+00:00.

14/Mar/19 20:52

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κάνει μία τελευταία, απέλπιδα πάντως προσπάθεια, να προλάβει τα πλέι οφ και η μεγάλη της νίκη με 85-79 επί της Μπάγερν αυτό ακριβώς υποδηλώνει!

Οι “πράσινοι” πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στα τελευταία τέσσερα ματς καλύπτοντας μάλιστα και το -4 του Μονάχου αν παίξει κάποιο ρόλο στη συνέχεια. Περισσότερο θα λέγαμε πως νικώντας την Μπάγερν έκανε ένα δωράκι στους “αιώνιους” αφού την άφησαν στις 12 νίκες, ενώ οι ίδιοι έφτασαν τις 11. Το όριο της οκτάδας είναι στις 13 νίκες αυτή τη στιγμή και ίσως ίσως, η Ζαλγκίρις να πήρε … μαζί της στον αποκλεισμό την Μπάγερν. Ποτέ όμως δεν ξέρεις τι μπορεί να φέρει η συνέχεια…

Δείτε και τα στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 11-7 στο πεντάλεπτο με τον Μπράντον Ντέιβις να κάνει “πάρτι” στη ρακέτα πετυχαίνοντας τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του. Η πίεση της Ζαλγκίρις σε όλο το γήπεδο υποχρέωσε τους Γερμανούς νωρίς νωρίς σε τρία λάθη λόγω κλεψιμάτων (όλα οδήγησαν σε καλάθια), αλλά χάρη στον Ντέρικ Ουίλιαμς που ήρθε από τον πάγκο με πέντε ποντάκια αμέσως, κράτησαν τις ισορροπίες (18-17). Το δεκάλεπτο τέλειωσε με τη γηπεδούχο μπροστά με 22-20.

Ο Σάρας είδε κι άλλους παίκτες να προστίθενται στην εξίσωση πέρα από τον Ντέιβις (Γκριγκόνις 7π., Μιλάκνις, Ουάιτ από 5π.) και η διαφορά πήγε γρήγορα στους οκτώ πόντους (35-27, 39-31) με τρία λεπτά στο χρονόμετρο για το ημίχρονο. Ο Ντέβιν Μπούκερ και ο Ουίλιαμς με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα μάλλον άξιζαν να παίξουν περισσότερο από 5-6 λεπτά ως εκείνο το σημείο, καθώς το παιχνίδι έδειχνε να ξεγλιστράει από τα χέρια της Μπάγερν (44-33 στο 28′). Το ημίχρονο τέλειωσε με τη Ζαλγκίρις μπροστά με ασφάλεια 13 πόντων, 48-35, με τον Ντέιβις να έχει 10 πόντους όπως κι ο Γκριγκόνις και τον να βάζει Μιλάκνις 8π. με 100% στα σουτ.

Η Ζαλγκίρις δεν σταμάτησε εκεί. Αντιθέτως πήρε φόρα και δεν άφησε δευτερόλεπτο τον υψηλό ρυθμό από τα χέρια της, με τον Ντέιβις να σαρώνει. Ο Αμερικανός σέντερ έφτασε τους 16 πόντους και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 (57-39 στο 23′)! Η Μπάγερν με 6/18 τρίποντα δεν μπορούσε να μπει στο παιχνίδι αλλά το μεγάλο της πρόβλημα ήταν στην άμυνα της που δέχτηκε 69 πόντους (69-53) στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα που φαινόταν χαμένος.

Θα λέγαμε πως τρόπον τινά το ματς είχε κριθεί και ένα ενδιαφέρον που συγκρατιόταν ακόμα ήταν αν η Μπάγερν θα μπορούσε να καλύψει τη διαφορά φτάνοντας την στους τέσσερις πόντους. Όσους δηλαδή νίκησε στη βαυαρική πρωτεύουσα. Μείωσε σε 72-59 με τον Ντζέντοβιτς στους 15 πόντους (3/5 τρίποντα) και τον Μπούκερ στους 10. Ένα γρήγορο 5-0 της Ζαλγκίρις (Βέστερμαν 12π. με 4/5 τρίποντα) επανέφερε τα πράγματα στη θέση τους, αλλά αν μη τι άλλο η Μπάγερν δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Μείωσε σε 77-68 με περίπου τέσσερα λεπτά στο χρονόμετρο και έδειξε να ελπίζει. Δύο σερί τρίποντα του Ουλανόβας όμως τους… έκοψε τα γόνατα (83-71 στο 37.30”). Ακόμα κι εκεί το πάλεψε η Μπάγερν μειώνοντας σε 83-78 με 17” να απομένουν. Ο εξαιρετικός Γκριγκόνις έβαλε τις βολές (85-78) και έτσι καλύφθηκε και η διαφορά (85-79 τελικό).

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μπράντον Ντέιβις έκανε ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα της πρωταθλήτρια Γερμανίας και χάρη σε αυτόν η Ζαλγκίρις πήρε από το ημίχρονο μία διαφορά ασφαλείας.

Που κρίθηκε:

Στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις πάτησε το… γκάζι και εξαφανίστηκε! Οι επιλογές της στην επίθεση ήταν σοβαρές και αποτελεσματικές ενώ κατάφερε στην άμυνα να κρατήσει χαμηλά τον Ντέρικ Ουίλιαμς

Δεκάλεπτα: 22-20, 26-15, 21-18, 16-26

Διαιτητές: Πέρεθ, Πατέρνικο, Νέντοβιτς