Ολυμπιακός: Στο Μιλάνο το “φτωχότερο” του φετινό ημίχρονο!

2019-03-14T21:43:21+00:00 2019-03-14T21:43:21+00:00.

14/Mar/19 21:43

EUROLEAGUE / Q͉́ - ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε “διπρόσωπος” στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Μιλάνο, με την Αρμάνι πραγματοποιώντας παράλληλα μία αρνητική και μία… εξαιρετική επίδοση.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, παρά το αρχικό 13-2 που βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ για να μειώσει, κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 23-23 και να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.

Ο Ολυμπιακός, επιθετικά ήταν πολύ κακός και πολύ άστοχος σημειώνοντας μόλις 23 πόντους με 9/27 δίποντα και 1/10 τρίποντα, ενώ είχε 6 ασίστ και 3 λάθη και πραγματοποίησε το χειρότερο πρώτο του ημίχρονο στην φετινή Ευρωλίγκα, χάνοντας μάλιστα και με τραυματισμό τον Βασίλη Σπανούλη.

Όμως αντίθετα, η αμυντική λειτουργία των “ερυθρόλευκων” ήταν απροσπέλαστη απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης επιθετικά, αφού της επέτρεψαν να πετύχει μόλις 23 πόντους με 1/10 τρίποντα και 9/21 δίποντα, σταματώντας τον Μάικ Τζέιμς και τους συμπαίκτες του.

Αυτή η επίδοση είναι η δεύτερη καλύτερη του Ολυμπιακού σε πρώτο ημίχρονο φέτος, με την κορυφαία να είναι οι 22 πόντοι στον εντός έδρας αγώνα με την Χίμκι, όπου κέρδισε πολύ εύκολα με 71-57.