Ολυμπιακός κριτική: Στο ύψος του ο Μιλουτίνοφ, στα… τάρταρα όλη η επίθεση

2019-03-14T23:02:52+00:00 2019-03-14T23:02:52+00:00.

14/Mar/19 23:02

Το Eurohoops παρουσιάζει την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού σε μια ακόμα κακή βραδιά για την ομάδα του Πειραιά και σε με ακόμα μια αποκαρδιωτική εμφάνιση στην επίθεση.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ντέιβιντ Μπλατ και οι παίκτες του έχουν βατό πρόγραμμα ως το τέλος της κανονικής περιόδου και παρότι έχουν πέσει σε ρεκόρ 13 νίκες και 13 ήττες, ακόμα κρατούν στα χέρια τους την τύχη τους για την πρόκριση στα Playoffs. Στην αντίπερα όχθη, πάντα η εικόνα μέσα στο γήπεδο είναι το απόλυτο κριτήριο και εκεί η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν απογοητευτική με κακό μπάσκετ για μια ακόμα φορά.

Ο Ολυμπιακός έριξε αρκετά την παραγωγικότητα της επίθεσης της Αρμάνι, παρότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Μάικ Τζέιμς, αλλά ήταν εντελώς ανεπαρκής στην επίθεση. Εκεί που εδώ και καιρό φαίνεται πως έχει σοβαρό πρόβλημα και με τον τραυματισμό του Βασίλη Σπανούλη, συν την απουσία του Στρέλνιεκς, το πρόβλημα εξελίσσεται σε μπάσκετ… απελπισία στην επίθεση.

Οι κόκκινοι είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά, μέτρια δημιουργία, ελάχιστη κίνηση χωρίς τη μπάλα και υπερβολική στατικότητα και έλλειψη φαντασίας. Το πρόβλημα ήταν συνολικό. Ατομικά, το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι πως ίσως ο Νίκολα Μιλουτίνοφ προσπάθησε να διατηρηθεί στα στάνταρ απόδοσης που εκείνος έχει δημιουργήσει φέτος.

Σε ένα βράδυ που ούτε βοήθειες είχε μέσα στη ρακέτα από τους συμπαίκτες του, ούτε τροφοδοτήθηκε σωστά στην επίθεση. Κατά τα άλλα ελάχιστα πράγματα από τους περισσότερους, ένα ξέσπασμα του Γκος χωρίς ιδιαίτερη ουσία στην επανάληψη και θετικά δείγματα από τον Βεζένκοφ, κυρίως σε ότι αφορά την ενέργεια και το πείσμα.

Μπριαντέ Ουέμπερ

Ξεκίνησε βασικός για ένα ακόμα παιχνίδι. Είχε ενέργεια, προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα και πήρε και πρωτοβουλίες στην επίθεση, που στο πρώτο ημίχρονο δεν του βγήκαν ιδιαίτερα. Βοήθησε, όμως, στα ριμπάουντ και γενικά ήταν μέσα στο πνεύμα του αγώνα, προσπαθούσε. Τελείωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους (4/10) σουτ και επτά ριμπάουντ. Αν μη τι άλλο, οι 0 ασίστ είναι μια απογοήτευση, αφού δεν προσέφερε σε ένα τομέα που ο Ολυμπιακός έψαχνε λύσεις απεγνωσμένα.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 0/6 και πολλές μέτριες άμυνες, τις οποίες δεν “πλήρωσε” ο Ολυμπιακός, αφού χάθηκαν ανοιχτά σουτ από παίκτες του Πιανιτζιάνι. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε επιθετικά και ήταν ο πιο κινητικός και αποτελεσματικός παίκτης του Ολυμπιακού στο κομμάτι αυτό. Σε 31 λεπτά σκόραρε 11 πόντους με 4/11 σουτ, δύο ριμπάουντ και 6 ασίστ. Έβγαλε μια αντίδραση, αλλά η ομάδα περιμένει πολλά περισσότερα από αυτόν, αφού ο Ντέιβιντ Μπλατ τον πιστεύει και συνεχίζει να του δίνει εμπιστοσύνη και χώρο για να αποδώσει.

Αξέλ Τουπάν

Ο Μπλατ τον εμπιστεύτηκε στο αρχικό του σχήμα στη θέση “2”, δεν είδε όσα ήθελε από τον Γάλλο και τον απέσυρε εκτός παιχνιδιού, χωρίς να προσφέρει κάτι στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άλλαξε τίποτα. Ο προπονητής του τον ξεκίνησε βασικό και τελικά στο ίδιο βράδυ ο Γάλλος που μετά τον δανεισμό του Τίμα στην Χίμκι αναμένεται να έχει αναβαθμισμένο ρόλο, δεν… ακούμπησε! Αγωνίστηκε συνολικά μόλις 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα και πρόλαβε απλά να πάρει ένα σουτ και να κάνει μια ασίστ.

Βασίλης Σπανούλης

Ήρθε από τον πάγκο, για να δώσει κάποιες λύσεις με δημιουργία και σκοράρισμα στην πολύ στατική επίθεση του Ολυμπιακού. Είχε 1/5 σουτ και 4 ασίστ, όταν γύρισε τον δεξί του αστράγαλο και τελικά δεν επέστρεψε ποτέ ξανά στο παρκέ, αφού πονούσε πολύ. Τώρα το σημαντικό για τον Ολυμπιακό είναι να δει αν θα τον έχει στην διάθεσή του την επόμενη διπλή εβδομάδα με τους κόκκινους να υποδέχονται την Τρίτη την Μπάγερν και την Πέμπτη να παίζουν με την Γκραν Κανάρια μετά από μεγάλο ταξίδι. Ο Ολυμπιακός δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα την πρόκρισή του και κάνει… μπαμ ότι ο Σπανούλης είναι κάτι παραπάνω απαραίτητος με τα προβλήματα που έχει η επίθεση του Ολυμπιακού.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Έδωσε… επικές μάχες και πολύ σκληρές με τον Ταρζέφσκι. Πήγε με πάθος και ενέργεια στα ριμπάουντ, έβγαλε με επιτυχία αρκετές άμυνες αλλαγών με υψηλές απαιτήσεις και στα πρώτα 20 λεπτά ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 8 πόντους. Την ίδια αγωνιστική συμπεριφορά επέδειξε και στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας για το καλύτερο σε κάθε φάση και χωρίς οι γκαρντ των ερυθρολεύκων να δημιουργούν φάσεις για εκείνον. Ο Σέρβος ήταν συνεπής και μεγάλη κατάθεση ενέργειας στην άμυνα, έβαλε 13 πόντους (5/7 σουτ), κατέβασε 9 ριμπάουντ και “έγραψε” 25 στο Ranking. Παρά τη συνολική εμφάνιση – ναυάγιο προσπάθησε να σταθεί στο… ύψος του.

Αλέξανδρος Βεζένκοφ

Έπαιξε λίγο στο πρώτο ημίχρονο και ήταν από τους παίκτες που έβγαλαν την περισσότερη ενέργεια, ενώ σε 4 λεπτά έβαλε 4 πόντους από τους 23 που έβαλε συνολικά ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο… Η εικόνα του ήταν παρόμοια και στη συνέχεια. Αγωνίστηκε 15 λεπτά και σημείωσε 10 πόντους με 5/7 σουτ, όντας ο τρίτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Έκανε δύο κλεψίματα, είχε ένα ριμπάουντ και συνολικά διασώθηκε σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός είχε κυρίως… υστερήσαντες.

Γιώργος Πρίντεζης

Πολύ κακό παιχνίδι επιθετικά για τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού, παρότι ήταν ξεκάθαρος ο προσανατολισμός του κόουτς Μπλατ κυρίως στο ξεκίνημα, να του δώσει μπάλες και να πάρει σκορ και δημιουργία. Ο Πρίντεζης δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και να προσφέρει όσα περίμενε η ομάδα από εκείνον, σε μια βραδιά που τον είχε απόλυτη ανάγκη στην επίθεση. Εχασε 2-3 τελειώματα από εκείνα που παλιότερα τα είχε για “πρωινό” και μετά φάνηκε και από τις αντιδράσεις που είχε μέσα στο ματς ότι η ψυχολογία του έπεσε. Έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά και είχε 4 πόντους με 2/10 σουτ και 8 ριμπάουντ.

Κώστας Παπανικολάου

Εμεινε στο παρκέ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο παίκτη, προφανώς εξαιτίας της αμυντικής του συνεισφοράς και συνέπειας. Όπως και να έχει, όμως, τα 38 λεπτά είναι πολλά ακόμα και για τον Παπανικολάου που είναι μηχανή ενέργειας! Την ίδια στιγμή στο πρώτο παιχνίδι χωρίς τον Τίμα στο ροτέσιον ο Τουπάν όπως γράψαμε παραπάνω έμεινε στο κλασικό… πεντάλεπτο. Ο “Παπ” είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ μόλις με 2/7 σουτ και 3 λάθη. Η αλήθεια είναι πως σωστά πήρε όλα τα σουτ που επιχείρησε και σχεδόν στα μισά από αυτά εξέπνεε ο χρόνος της επίθεσης, αφού ο Ολυμπιακός ήταν τόσο στατικός που δεν μπορούσε να βγάλει… φάση ούτε για ένα μακρινό σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Πήρε 10 λεπτά συμμετοχής και ο μοναδικός τομέας στον οποίο είχε κάποιες καλές στιγμές λόγω της μπασκετικής του ευφυίας ήταν η δημιουργία. Πήρε δύο ριμπάουντ, έβγαλε κάποιες άμυνες, έχασε κάποιες άλλες και για μια ακόμα φορά δεν σκόραρε. Μηδέν πόντοι με 0/2 σουτ.

Ζακ Λεντέι

Δεν ήταν μια… τυπική εμφάνιση Λεντέι αυτή στο Μιλάνο. Υπό την έννοια πως ο Αμερικανός που έπαιξε πάλι και στις δύο θέσεις της φροντ λάιν δεν εκβίασε προσπάθειες, δεν έδειξε να έχει το μυαλό του μόνο στο πως να σκοράρει και προσπάθησε πολύ περισσότερο από ότι συνηθίζει σε άμυνα και ριμπάουντ (4). Απέναντι σε παίκτες όπως ο Ταρζέφσκι και ο Μπρουκς, όμως, δεν είναι εύκολο για τον Λεντέι να βρει ρυθμό και φάσεις στην επίθεση. Είχε 4 πόντους με 1/4 σουτ.