Φενέρ: Ξέσπασε στο τέλος και “λύγισε” τη μαχητική Μπούντουτσνοστ! (vids)

2019-03-19T20:45:57+00:00 2019-03-19T21:25:45+00:00.

19/Mar/19 20:45

Αν και πάλεψε για 35′, η Μπούντουτσνοστ δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα απέναντι στην Φενέρμπαχτσε!

Διατήρησε το αήττητο εντός έδρας η Φενέρμπαχτσε! Η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπούντουτσνοστ με σκορ 76-67 και με 23-4 συνεχίζει απτόητη στη κορυφή της βαθμολογίας. Όσο για τους Μαυροβούνιους, βρίσκονται πλέον στο 6-21.

Εξαιρετικό το δίδυμο Γιαν Βέσελι-Νίκολα Κάλινιτς, φοβερή προσπάθεια για 35′ οι φιλοξενούμενοι!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Φενέρ ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, με τους Νίκολα Κάλινιτς και Έρικ Γκριν να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση. Η Μπούντουτσνοστ όμως δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει (19-16), με τον Έαρλ Κλαρκ να γίνεται ο μπροστάρης.

Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν μία άλλη υπόθεση. Είχε την υπογραφή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μάλιστα έφτασαν και στο +10 (26-36) στο 17′. Τελικά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και μείωσαν στο 36-39, με τους Μαυροβούνιους να σκοράρουν μόλις 3 πόντους στα ισάριθμα τελευταία λεπτά.

”Σοβαρεύτηκε” και πήρε τη νίκη!

Και ενώ η Φενέρ έδειχνε ότι θα κάνει αυτό που λέει η μπασκετική λογική -αν υπάρχει αυτή-, η Μπούντουτσνοστ όχι μόνο έμεινε μέσα στο ματς αλλά δεν άφησε και τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με πάνω από 4 πόντους! Έτσι, φτάσαμε στο 58-58 της τρίτης περιόδου!

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και το 35′. Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι και από το το 64-66, έφτασε το 76-66, βάζοντας τέλος στην αναμέτρηση! Τελικό σκορ 76-67.

Πού κρίθηκε: Το 12-0 της Φενέρ στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν το Α και το Ω για τη νίκη της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαν Βέσελι ήταν ο… γνωστός MVP και με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, βοήθησε στον μέγιστο βαθμό την ομάδα του. Από κοντά και ο Νίκολα Κάλινιτς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Φοβερός για τη Μπούντουτσνοστ ο Έαρλ Κλαρκ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-39, 58-58, 76-67