Κόρι Χίγκινς: Εύστοχος και… clutch, “σκότωσε” Φενέρ και Εφές! (videos)

2019-03-21T20:31:48+00:00 2019-03-22T02:28:34+00:00.

21/Mar/19 20:31

Ο Κόρι Χίγκινς συνεχίζει τις… υψηλές “πτήσεις” του και στην τελευταία “διαβολοβδομάδα” της φετινής Ευρωλίγκας, έκανε σπουδαίες εμφανίσεις κόντρα σε Εφές και Φενερμπαχτσέ.

Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ, είναι ένα από τα πολυτιμότερα και ποιο ποιοτικά “εργαλεία” που έχει στην ΤΣΣΚΑ ο Δημήτρης Ιτούδης, κάτι που αποδεικνύεται σε κάθε ματς και περισσότερο.

Στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην πρωτοπόρο Φενέρ, ο Χίγκινς έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έκανε την διαφορά στην επίθεση με 15 πόντους (6/9 σουτ), ενώ παράλληλα είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Το σημαντικότερο ήταν το μεγάλο τρίποντο που πέτυχε διαμορφώνοντας το 68-65 στα 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ουσιαστικά έδωσε την νίκη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παίρνοντας την ευθύνη για την ομάδα του.

Δύο ημέρες νωρίτερα, στον αγώνα της Τρίτης (19/3) στην Τουρκία με αντίπαλο την Αναντολού Εφές, ο Χίγκινς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού είχε 19 πόντους με 7/11 δίποντα, 5 ασίστ και το buzzer beater, που χάρισε την νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 80-78.

Πάντως, το πιο σπουδαίο στοιχείο όσον αφορά τον Κόρι Χίγκινς έχει να κάνει με την εκπληκτική ευστοχία στα 5 τελευταία λεπτά των αγώνων της ΤΣΣΚΑ και στις παρατάσεις, εκεί όπου ο Αμερικανός είναι ο ορισμός του… clutch με 46 πόντους με 14/25 σουτ!