Μακάμπι: “Άλωσε” την Μόσχα και έμεινε…. ζωντανή για playoffs! (video)

2019-03-22T19:54:33+00:00 2019-03-22T20:49:55+00:00.

22/Mar/19 19:54

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στην Μόσχα με 76-71 κόντρα στην Χίμκι και μένει “ζωντανή” στην μάχη των playoffs.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές, πανηγύρισε ένα διπλό “ανάσα”.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 13-15, απέχει μία νίκη από την 8η θέση και χρειάζεται 2/2 κόντρα σε Γκραν Κανάρια στο Τελ Αβίβ και εκτός έδρας με Φενέρ, για να ελπίζει σε πρόκριση στα playoffs.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε η Χίμκι και προηγήθηκε με από νωρίς με 13/-2 (στο 5′), με την Μακάμπι να παρουσιάζεται νευρική και χωρίς συγκέντρωση και να κάνει τα πάντα λάθος στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε και στο +14 (19-5 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν “καυτοί” και με επιμέρους σκορ 9-2 χάρη σε 3/3 τρίποντα, μείωσαν σε 26-24 (στο 12′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν ξανά με 35-29 (στο 16′), όμως η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 38-37 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-2 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 40-39.

Μεγάλο διπλό με… Ουίλμπεκιν-Πάργκο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με, την Μακάμπι να προηγείται με 47-44 (στο 24′) και να ελέγχει τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη, αλλά κρατούσαν ένα προβάδισμα με 56-51 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Χίμκι πίσω με 59-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 61-61 (στο 32′) παίζοντας πιο γρήγορα στην επίθεση. Με 10-2 επιμέρους σκορ η Μακάμπι απάντησε και προηγήθηκε με 71-65 (στο 37′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για το μεγάλο διπλό. Η Χίμκι άμεσα μείωσε με 4-0 σερί σε 71-69 (στο 38′) και έβαλε “φωτιά” στο ματς.

Ένα μεγάλο καλάθι του Ουίλμπεκιν και ένα απίστευτο τρίποντο του Πάργκο, έστειλαν την διαφορά στο +7 (76-69 στο 39′) και χάρισαν ουσιαστικά την νίκη στην Μακάμπι. Στο φινάλε, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Μακάμπι με το σκορ στο 61-61 έκλεισε το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 15-10, χάρη στα μεγάλα σουτ των Ουίλμπεκιν και Πάργκο και “κλείδωσε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρολ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (5/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν ο Ο’Μπράιαντ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και ο Καλοϊάρο με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76

Photo Credit: Maccabi Tel Aviv BC twitter