Ζαλγκίρις: Διέλυσε τη Νταρουσάφακα και έρχεται ΣΕΦ! (videos)

2019-03-22T20:41:37+00:00 2019-03-22T21:58:15+00:00.

22/Mar/19 20:41

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου ήταν για τη Ζαλγκίρις το ματς με τη Νταρουσάφακα, το οποίο και πήρε πανεύκολα με +27!

Όσο κερδίζει… ελπίζει η Ζαλγκίρις! Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τη 4η συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά με 94-67 επί της Νταρουσάφακα, ανέβηκε στο 13-15 και συνεχίζει να κυνηγά τις μαθηματικές της ελπίδες για πρόκριση! Όσο για τη τουρκική ομάδα, έμεινε στο 4-24 και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για την 29η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (29/3, 21:30), ενώ η Νταρουσάφακα υποδέχεται τη Μπάγερν Μονάχου (29/3, 19:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε το ματς με εντυπωσιακό τρόπο (4-11), όμως η Ζαλγκίρις γρήγορα επέστρεψε με σερί 12-0 (16-11). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 22-18

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με σερί 13-0. Οι Τούρκοι έμειναν χωρίς σκορ για πάνω από 4′. Μπράντον Ντέιβις και Μάριους Γκριγκόνις έκαναν εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση και στο 15′ η διαφορά έφτασε τους 17 (37-20) και στο 17′ τους 20 (42-22). Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με +19 για τους Λιθουανούς (49-30).

Το ματς τελείωσε στο… ημίχρονο!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τη Ζαλγκίρις να φτάνει ακόμα και στο +25 (62-37) και τον Τζέρεμι Έβανς να προσπαθεί για τη Νταρουσάφακα, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η απόσταση δεν έλεγε να πέσει κάτω από τους 20 και το ματς έγινε τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι μάλιστα δεν χαλάρωσαν και το τελικό 94-67 τα λέει όλα!

Πού προκρίθηκε: Μετά την πρώτη περίοδο, η Ζαλγκίρις πάτησε γκάζει και… εξαφανίστηκε! Η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε καν να πλησιάσει τους 10 και το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο ημίχρονο.

Παίκτης-κλειδί: Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπράντον Ντέιβις, με τον ψηλό των νικητών να μετράει 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά και ο Αρτούρας Μιλάκνις με 12 πόντους και 4/6 τρίποντα! Πολύ καλός και ο Ντίον Τόμπσον επίσης με 12 πόντους.

Φοβερός αλλά… ηττημένος ο Τζέρεμι Έβανς με 14 πόντους (7/7 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 68-46, 94-67.