Μακάμπι: “Πάρτι” με Γκραν Κανάρια και… ελπίζει για playoffs! (video)

2019-03-28T21:54:35+00:00 2019-03-28T23:31:19+00:00.

28/Mar/19 21:54

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε πολύ εύκολα την Γκραν Κανάρια στο Ισραήλ με 90-55 και ελπίζει ακόμα σε πρόκριση στα playoffs.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, επιβεβαίωσε και στα 40 λεπτά του αγώνα την ανωτερότητα κόντρα στους αντιπάλους της, παίζοντας καλό μπάσκετ στην επίθεση σε συνδυασμό με εξαιρετική άμυνα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 14-15, διαθέτει ελάχιστες πρόκρισης στα playoffs, αφού περιμένει να χάσουν οι ομάδες που βρίσκονται από πάνω της.

Το παιχνίδι

“Πάρτι” για Μακάμπι από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε η Μακάμπι το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′), παίζοντας καλά στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και με διψήφια διαφορά (14-4 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Μακάμπι προηγούμενη 21-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν με επιμέρους 9-6 (27-18 στο 14′). Η διαφορά για την ομάδα του Έλληνα προπονητή, έφτασε και το +16 (37-21 στο 17′) με επιμέρους σκορ 10-03 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μακάμπι μπροστά με 48-30.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε…

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και ανέβασε το προβάδισμα της στο +20 (54-34 στο 24′) και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Η διαφορά παρέμενε μεγάλη (58-49 στο 28′), αφού η Γκραν Κανάρια δεν μπορούσε να μειώσει και η τρίτη περίοδος έληξε, με 64-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έκαναν 4-0 σερί και προηγήθηκαν με +23 για πρώτη φορά (68-45 στο 32′) και πλέον όλοι περίμεναν την λήξη. Στο 37ο λεπτό, η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (79-49) και στο φινάλε, η Μακάμπι πανηγύρισε την νίκη με 90-55.

Που κρίθηκε: Από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και δεν την άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιους ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ σε πολύ καλό βρέθηκε ο Ουίλμπεκιν με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ο’Μπράιαντ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 48-30, 64-45, 90-55